10 otázek, na které žadatelé o půjčku neuměli odpovědět

10 otázek, na které žadatelé o půjčku neuměli odpovědět (část 1)

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 07.11.2016 Rada| Půjčky

10 otázek, na které žadatelé o půjčku neuměli odpovědět (část 1)

Z posledních průzkumů vyplývá, že po rychlé půjčce před výplatou sáhne každý třetí Čech. Každý šestý podnikatel se neobejde bez podnikatelské půjčky a každý druhý obyvatel České republiky si musí za život vzít hypoteční úvěr nebo leasing na nový vůz.

Sečteno, podtrženo – půjčkám se u nás nebývale daří. V našich hlavách se ale stále více množí dotazy, které s půjčkami, jejich podmínkami, posuzováním i následným splácením úzce souvisí. Vybrali jsme pro vás rovnou 10 otázek, na které žadatelé o půjčku neuměli odpovědět:

Otázka č. 1: Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou?

ODPOVĚĎ: Již ze samotného názvu vyplývá zásadní rozdíl: Bankovní půjčky poskytuje banka, ty nebankovní naopak nebankovní společnosti. U bankovních půjček patří mezi největší výhody jistě bezpečnost, ale i jasné podmínky a termíny splatnosti. Na druhé straně ovšem stojí přísná pravidla pro posuzování a poměrně nízké procento kladně posouzených žádostí.

U nebankovních půjček patří mezi největší výhody skutečnost, že větší či menší finanční obnos může být poskytnut také klientům, kteří u banky nepochodili a mají například záznam v registru dlužníků nebo jejich bonita není dostatečná. Nebankovní společnosti ke klientům obvykle přistupují individuálně a mohou nabídnout specifické podmínky. Na druhé straně je ale potřeba varovat před nesolidními poskytovateli a vyššími úroky.

 

Měli byste vědět:

Prohlédněte si aktuální nabídku bankovních a nebankovních půjček na našem trhu.

Otázka č. 2: Jaká kritéria společnost prověřuje při schvalování půjčky?

ODPOVĚĎ: Hlavním kritériem, které posuzuje jak banka, tak nebankovní instituce je jistojistě bonita žadatele. Bonitou rozumíme schopnost splácet půjčku v dohodnutých intervalech a termínech. Bonitu ovlivňují klientovy příjmy, ale také jeho výdaje. Banka bude chtít vědět, kde klient pracuje, zda má smlouvu na dobu určitou či neurčitou a jaké jsou jeho příjmy za posledních několik měsíců.

Dalším sledovaným kritériem jsou záznamy v registrech dlužníků. Banky půjčku neposkytnou lidem, kteří zde záznam mají. U nebankovních společností je to možné. Sledovaným kritériem je také bydliště klienta a jeho věk. Obvyklou hranicí pro poskytnutí půjčky je plnoletost a maximální věk 75 let. Žadatel však musí mít také trvalý pobyt na území České republiky.

Otázka č. 3: Na co mohu vypůjčené prostředky použít?

ODPOVĚĎ: Pokud klient zvolí bezúčelovou půjčku, je jen na něm, jak s vypůjčenými prostředky naloží. Použít je může k nákupu spotřebního zboží, elektroniky, zaplacení vysněné dovolené nebo na vyplacení exekucí či vypořádání SJM. Jak s prostředky naložil, také nemusí nikomu zpětně dokládat.

Rozdílné jsou ale účelové půjčky, jejichž hlavním poskytovatelem jsou především bankovní domy. Ty poskytují půjčky na bydlení, studium nebo vybavení či rekonstrukci domácnosti. V takovém případě bude nutno doložit účel využití prostředků včetně odpovídajících faktur a účtů. Obvykle platí, že účelové půjčky jsou zatíženy nižší úrokovou sazbou, než půjčky bezúčelové.

Otázka č. 4: Jak zjistím, zda je půjčka výhodná či nikoli?

ODPOVĚĎ: V první řadě je potřeba zohlednit výši úrokové míry a hodnotu RPSN (roční procentní sazba nákladů), která nám pomáhá lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru. RPSN udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí klient zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.

Při výběru půjčky je tak ideální jednotlivé produkty vzájemně porovnat, pročíst si podmínky jejich poskytnutí a čerpání a zapátrat třeba také v internetových fórech a diskuzích, kde se dozvíte zkušenosti a informace od skutečných klientů jednotlivých společností.

Užitečný TIP pro Vás:

Víte, jak RPSN vypočítat? Poradíme v tomto článku!

Otázka č. 5: Co se stane, když nebudu splácet své závazky?

ODPOVĚĎ: Pokud se dostanete do prodlení se splácením, řítíte se do pěkného maléru. Nejprve se ve vaší schránce začnou hromadit upomínky věřitelů, kteří se vás budou snažit kontaktovat také telefonicky nebo prostřednictvím e-mailové adresy.

Pokud nebudete reagovat na jejich výzvy, počítejte s tím, že se jednoho dne u vašich dveří objeví exekutor a nevzhlednými žlutými nálepkami opatří veškeré vaše vybavení domácnosti. Nesplacení závazky jsou jednosměrným lístkem do registru dlužníků, z něhož je to jen kousek k exekuci a ztrátě střechy nad hlavou. Přečtěte si Jaké registry u nás existují a jak jednoduché je se do nich dostat!

Zbývající otázky a jejich odhalení nabídneme v následujícím článku. Sledujte náš magazín, doufáme, že vám pomůžeme být obezřetnější. 

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.