4 pravidla správného investování, díky kterým budete úspěšnější| Hyperfinance.cz

4 pravidla správného investování, díky kterým budete úspěšnější

Lenka Rutteová   Publikováno 09.09.2020 Rada| Investování

4 pravidla správného investování, díky kterým budete úspěšnější

Nízké úročení na spořicích účtech, na termínovaných vkladech nebo omezené možnosti stavebního spoření vás vedou k myšlence výhodnějšího „uložení“ peněz někam, kde vydělají více? Pravděpodobně zvažujete, že začnete s investicemi. Jenže, jak na to? Investovat do akcií, do nemovitostí, do zlata? Spíše dluhopisy nebo podílové fondy? Nebo dokonce třeba P2P půjčky? Možností investování je spousta, ale pro všechny dohromady platí tři základní pravidla, se kterými budou vaše investice úspěšnější. Pojďme se na ně podívat.

Cílem investování je zhodnocení vašich peněz

Než se podíváme na samotná pravidla investování, je vhodné si ještě říci, co vlastně znamená slovo „investovat“ a co si stanovit jako cíl investování, abyste byli s výsledky spokojeni. Investice totiž není spoření. Sice ve výsledku v podstatě ano, chcete si díky investování obstarat více peněz do budoucna, ale nechcete si je pouze naspořit bezpečným odkládáním stranou. Chcete, aby odložené peníze také něco samy vydělaly.

A za to se platí – v případě investic rizikem a poplatky, pokud investujete přes profesionály. Investice nejsou pojištěny, vždy mohou dopadnout špatně v tom smyslu, že o peníze přijdete zcela nebo z části. Ale také můžete slušně vydělat.

 Proto by základním cílem vašeho investování vždy měla být minimalizace rizika při zachování dobrého zhodnocení, respektive zhodnocení vyššího, než získáte na pojištěném vkladu v bance.


 

I tak ale musíte jít do investice vždy s vědomím, že vaše peníze v tomto pojištěny nejsou, že riskujete. Naštěstí se dají využít 4 základní pravidla investování, díky kterým budete méně rizikoví a úspěšnější. Pojďme se na ně podívat:

1. Diverzifikace aneb nikdy nesázejte na jedinou kartu. Právě naopak

Pokud chcete alespoň trochu úspěšně investovat, vždy je nutné rozložit peníze do několika investičních projektů z několika oblastí. Nikdy nevsázejte třeba jen na podílový fond nebo pouze na kryptoměny. Investice byste měli rozdělit minimálně do tří částí investičního trhu s tím, že v nabídce je několik základních druhů investic. Své peníze můžete vložit do:

  • nemovitostí (jak nemovitostní fond, tak i fond podílový)
  • akcií (podílové fondy, nebo se sami účastnit obchodování – ale to chce spoustu času a informací)
  • zlata (jak komoditního - fyzického, tak třeba i na burze)
  • dluhopisů (spíše státních, ty podnikové jen po pečlivé analýze)
  • kryptoměn
  • P2P půjček
  • projekty v oblasti, které skvěle rozumíte (veteráni, umění, známky, technologie apod.)

Proč se diversifikace tolik doporučuje? Jde zejména o to, že každá část finančního trhu roste v jiné fázi hospodářského cyklu, a tak vám v každém roce bude alespoň jedna investiční položka růst, i když se v té další třeba nebude dařit.

2. Dlouhodobost aneb předem počítejte s minimálně třemi lety

Investování je běh na dlouhou trať. Z krátkodobého hlediska totiž trh s investicemi kmitá – výnosy jdou nahoru i dolů. Ale z hlediska dlouhodobého je zprůměrovaná křivka stále rostoucí. Pokud stojíte o zhodnocení, jsou tři roky tím nejminimálnějším minimem. Většina makléřů však uvádí spíše pět let coby nejkratší horizont investování.

S penězi, které chcete investovat, se tedy musíte být schopni rozloučit alespoň na tři roky, resp. na pět let. V horizontu 20 let už se investiční riziko natolik snižuje, že je možné doporučit investování i vyšších částek do několika různých oblastí obsloužených profesionály (nemovitostní fond, podílový fond, kryptoměnový program) nebo do komodit (zlato, stříbro, platina, případně jiné komodity). S dobou trvání investice cirka 20 let je totiž výnosnost téměř zajištěna. Ale pozor, jen téměř!

Dalším krokem ke snížení rizika v rámci dlouhodobosti investování je pravidelná investice v měsíčních nebo čtvrtletních splátkách, kdy investujete po menších částkách, dlouhodobě, a tím zprůměrujete nákupní cenu svých investic, proto i snížíte případnou ztrátu, též však snížíte výnos. Něco za něco.


3. Investujte jen postradatelné peníze

Investice není spoření. Proto byste měli investovat jen ty peníze, o které můžete přijít bez velkých dopadů na vaši finanční situaci. Zhodnocení investice je skvělá věc, ale případná ztráta v investování vás nesmí zruinovat. Investice nejsou pojištěny (na rozdíl od vkladů v bankách nebo ve stavebních spořitelnách). Peníze, které odkládáte stranou, byste vždy měli rozdělit jak do pojištěných vkladů či spořicího účtu, tak do investic.

4. Kupujte tehdy, když všichni prodávají

Jestliže se chcete vrhnout do samostatného investování, kdy na trzích budete přímo vy tím, kdo kupuje a prodává, zásadně nakupujte v době poklesu zájmu o danou položku (když bude mít nižší hodnotu), prodávejte při zájmu vyšším, hodnota investice bude tou dobou posílena právě vyšším zájmem o koupi.

Ale dokud si trh s investicemi řádně neosaháte, je lepší své finance svěřit do rukou odborníků, kteří se o investici postarají. Hovoříme teď o fondech a jiných správcích investic. Sice je tahle služba zpoplatněná (a nemalými částkami), ale pravděpodobnost úspěchu investice je o to vyšší. Během času se můžete o trhy začít zajímat i vy a část investic pak realizovat sami za sebe.

Zdroje: Banky.cz / Měšec.cz / iDnes.cz

 
author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více