8 tajných triků věřitelů, které jste neměli prokouknout! (část 1)

8 tajných triků věřitelů, které jste neměli prokouknout! (část 1)

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 13.02.2024 Rada| Půjčky

8 tajných triků věřitelů, které jste neměli prokouknout! (část 1)

Okolnosti vás donutily požádat o půjčku. Ať už jste zamířili do banky nebo na stránky některé z nebankovních společností, pravděpodobně se setkáte s některým z níže uvedených 8 tajných triků, které na vás budou věřitelé zkoušet! Jak je prokouknout a nenaletět? Přečtěte si první část článku, který odhaluje mnoho tajemství!

Trik č. 1: Půjčky s nulovým úrokem, za které si připlatíte !

A začneme produktem nejoblíbenějším – půjčkami s 0 % úrokem! Řada z nás se nechá nalákat vidinou levné půjčky a bez rozmyslu podepisuje smlouvu. Až mnohem později zjistí, že půjčka sice s nulovým úrokem opravdu je, mnohem vyšší jsou ale poplatky nebo výsledná hodnota RPSN. Proto se nenechte nalákat levným marketingovým trikem a raději si náklady na půjčku důkladně propočítejte. Na druhou stranu není potřeba házet všechny poskytovatele do jednoho pytle.

Náš tip:

Pozor si dávejte také na půjčky rekordně nízkým úrokem. Pravděpodobně totiž budete muset splnit několik podmínek. Obvykle půjde o sjednání pojistného či jiného produktu, což se vám může ve finále nepěkně prodražit. Proto se vždy informujte o tom, za jakých podmínek je zvýhodněná sazba platná.

Trik č. 2: Záměrné neuvádění hodnoty RPSN ?!

Hodnota RPSN – roční procentní sazba nákladů musí být povinně uváděna u všech druhů půjček. I zde ovšem existují výjimky, které klientům dělají vrásky na čele. Zákon jasně říká, že RPSN nemusí uvádět společnosti poskytující mikropůjčky do 5 000 Kč, úvěry nad 1 800 000 Kč a půjčky se splatností do 3 měsíců a moc dobře ví proč. Například hodnota RPSN u  některých mikropůjček je totiž až nesmyslně vysoká!

Náš tip:

Důkladně si prohlédněte tabulku splátek a nikdy nic nepodepisujte až do chvíle, kdy budete znát přesnou částku k zaplacení!

Trik č. 3: Půjčky bez registru nejsou bez registru!

Objevili jste společnost, která nabízí půjčky bez registru? Šetřete optimismem! Ačkoli společnost slibuje, že během posuzování nenahlíží do registrů dlužníků, opak může být pravdou. Každá firma totiž má svůj interní registr, který pochopitelně prověřuje. A pokud u ní už jednou budete mít vroubek, další půjčku nečekejte! Tuto povinnost věřitelům nově ukládá zákon. Na druhou stranu však mohou půjčku získat i ti, kteří již záznam v centrálních registrech mají a jinde jim nepůjčí.

Náš tip:

Ověřená půjčka i pro žadatele se záznamem v registru dlužníků ZDE!

Trik č. 4: Neobvyklá splatnost půjčky, která vás vystavuje riziku sankcí !

Když si sjednáváme půjčku, předpokládáme, že její splácení budeme realizovat v pravidelných měsíčních intervalech. Bohužel i zde existují výjimky. Některé společnosti nastavují týdenní splatnost, a pokud se po týdnu peníze na jejich účtu neobjeví, mohou vám účtovat smluvní pokuty! Proto je dobré splatnost půjčky dopředu ověřit.

Nechali jste se nachytat?

Pokud jste se s některým z výše uvedených triků sami setkali, nezoufejte! Nejste v tom sami! Aby se vám už nic podobného nepřihodilo, neustále pro vás připravujeme nové články, které mají za cíl jediné – pomoci vám s výběrem solidního poskytovatele půjčky bez toho, abyste svěřili svou důvěru do rukou lichvářů!

Zbývající 4 triky a jejich odhalení si pročtete v následujícím článku.

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.