Budete v brzké době vybírat penzijko? Zvažte varianty! | Hyperfinance.cz

Budete v brzké době vybírat penzijko? Zvažte varianty!

Budete v brzké době vybírat penzijko? Zvažte varianty!

Ušetřit na daních se dá nově od roku 2016 i na výběru z penzijního spoření. A to v případě, kdy si necháte penzi vyplácet alespoň deset let. V případě, že vám přispíval zaměstnavatel, nemusí se daň z příspěvků zaměstnavatele hradit tehdy, když si penzi necháte vyplácet alespoň tři roky. Pokud máte naspořeny vyšší částky, tedy alespoň 250 tisíc korun, je úspora na daních velká.

Na druhou stranu se však stále platí poplatky fondu. A zhodnocení nebude nejvyšší, protože se v tomto období doporučuje jen konzervativní strategie, takže pokud umíte investovat lépe než penzijní fond, můžete výnosem a ušetřenými poplatky překonat ztrátu ze zaplacených daní z příjmů. Pojďme si situaci probrat podrobněji. A už nyní avizujeme, že předdůchody probereme v některém z příštích textů.

Jiný výběr = jiné zdanění

Už jsme zmínili, že při výběru z penzijního spoření máme více variant, jak si peníze vybrat. Tou první je jednorázová výplata všech naspořených peněz plus zhodnocení a mínus všechny poplatky fondu. A ještě mínus daně z příjmů počítané ze zhodnocení vašich naspořených prostředků. V podstatě stejná daň, kterou platíme z úroků třeba na spořicím účtu.

Dalšími možnostmi jsou pravidelné měsíční platby rozložené do předem zvoleného intervalu. Na rok, na dva, na tři, na pět, na deset nebo třeba na patnáct let. Delší interval se volí málokdy. Pokud je výplata peněz časově omezena, tedy třeba na deset let, tak se vaše peníze zahrnou do dědického řízení, pokud byste se nedožili celého intervalu vyplácení vašich peněz z penzijního spoření.

U postupné výplaty trvající alespoň deset let se daň z výnosů z naspořených prostředků platit nebude. O to vyšší částka zůstane k vyplacení. Komu hodně přispíval zaměstnavatel, ten se bude zajímat o daň z příjmů za příspěvky zaměstnavatele. Ta se neodvádí, pokud trvá výplata alespoň tři roky.

maskot

Doživotní penze = žádné dědictví!

U starších penzijních spoření, tedy u penzijního připojištění v transformovaných fondech, které jen dožívají a nové penzijko v nich založit již nelze, byla možnost zvolit variantu doživotní penze. S dědictvím je to u doživotní penze hodně jinak.

Tady totiž pozor, pokud jste zvolili doživotní rentu a zemřete dřív, než se vyplatí všechny vámi naspořené prostředky, zůstává zbytek pojišťovně a dědické řízení se musí obejít bez těchto prostředků. Na druhou stranu, pokud tu budete do sta let, pumpnete pojišťovnu o pěkný balík peněz.

Zvolil jsem doživotní rentu, ale nechci ji! Co dělat teď?

Jak zjistit, že jste zvolili doživotní výplatu penze, která nepřechází do dědického řízení? Najdete to ve smlouvě o penzijním připojištění nebo zavolejte na centrálu pojišťovny a zeptejte se. Operátor vám odpoví. Některé pojišťovny mají online systémy, kde máte uloženy všechny své smlouvy, možná do něj už máte zřízen přístup. Pokud ne, zajímejte se o něj.

Jestli zjistíte, že jste doživotní rentu zvolili a nechcete riskovat, že se výplaty všech prostředků nedožijete, není nic ztraceno! Stačí požádat o převod penzijního připojištění na doplňkové penzijní spoření. V rámci jednoho penzijního fondu je převod zdarma.

maskot

A dokonce můžete zdarma přecházet jednou za pět let mezi penzijními fondy. Ale pokud nechcete čekat pět let, tak za převod do jiného fondu je (v současnosti) poplatek 700 Kč.  

Proč je postupná výplata daňově zvýhodněná?

Důvod je ten, že penzijní spoření má sloužit jako postupné přilepšení k důchodu. V zahraničí, kde je model penzijních spoření již dlouhodobě zaveden, je postupná výplata automatickým příplatkem ke státní penzi, která je opravdu nízká. 

U nás zatím penzisté ze státní penze jakž takž vyžijí, a tak je nic nenutí nechat si posílat naspořené prostředky dlouhodobě, naopak si je nechají vyplatit najednou a koupí za ně například nové auto nebo zrekonstruují byt či inovují jeho vybavení. 

S prostředky z penzijního připojištění nebo spoření málokdo počítá na jídlo nebo na nájem, tedy jakou součást běžné penze. A to chtěla důchodová komise, potažmo vláda změnit, proto daňově zvýhodnila ty, kdo si nechají peníze vyplácet postupně jako součást penze. 

Kdo naspořil hodně, většinou již volí dlouhodobější vyplácení

Zkušenosti penzijních fondů ukazují, že kdo si v penzijním spoření nebo připojištění naspořil více než 250 tisíc korun, ten častěji volí formu výplaty penze po dobu deseti let. Úspora na daních je tu v takovém případě totiž už znát. Stále však přibývá klientů, kteří zvolí spíše předdůchod. Ten se stává velmi oblíbeným.

Vyplatí se vám postupná výplata nebo jednorázový výběr?

Když dojde na lámání chleba, musíte se s konečnou platností rozhodnout, jakou formu výplaty z penzijka zvolíte. To záleží vždy na tom, kolik máte naspořeno a zda vám přispíval i zaměstnavatel.

maskot

Kdo má naspořeno do 150 tisíc zejména ze svých příspěvků, tomu se jednoznačně vyplatí jednorázový výběr. Pokud ale naspoříte více než 250 tisíc, vyplatí se výběr postupný formou penze. A to buď tříletý, kdy se vyhnete dani z příspěvků zaměstnavatele (pokud byly vyšší než vámi vkládané prostředky) nebo desetiletý, pokud příspěvky zaměstnavatele nebyly vůbec, či pokud byly jen symbolické.

A co lidé s naspořenými 150 tisíci až 250 tisíci korunami? 

Tady je situace vždy na zvážení. Pokud je většina naspořené částky tvořena příspěvky zaměstnavatele, volte tříletou výplatu. 

Pokud se však jedná hlavně o vaše peníze, spočítejte si poplatky, které u fondu za desetiletou výplatu zaplatíte. A spočítejte i si výnos, který se u fondu asi udělá (podle průměrného zhodnocení z minulosti). Vypočítejte si i daň, kterou ušetříte (nepočítáte manuálně, samozřejmě, stačí využít specializované kalkulačky pojišťoven nebo na internetu).

A pak si spočítejte, jaké byste měli výnosy třeba na termínovaném vkladu nebo na spořicím účtu (pokud jste konzervativními investory) či jaké výnosy by vám poskytly třeba nemovitostní fondy, státní dluhopisy, či jiné formy investic vhodných na cirka desetileté období. 

Možná, že jednorázový výběr, zdanění a pak vhodná investice vynesou ve výsledku víc než úspora na daních při postupné výplatě. A to může být realitou i pro ty, kdo naspořili více než 250 tisíc korun, a to bez výrazné pomoci zaměstnavatele. Zhodnocení zejména v transformovaných fondech je totiž mizerné. Zato poplatky jsou vysoké, přestože podléhají regulaci.

maskot
Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Rozdíl mezi spořicím účtem a termínovaným vkladem? Přímo obrovský!

15.08.2023

Spoření

Spořicí účet a termínovaný vklad: čím se liší a který je pro vás lepší? Co vám v bance neřekli o rozdílech ve výpočtu úroků u „termíňáku“ a u „spořáku“

Co je to dluhopis? Půjčka firmě či státu, za kterou můžete inkasovat úrok

21.02.2022

Spoření

Co je dluhopis, čím se liší od akcie, jaké zákony a regulace se na dluhopisy vztahují, s jakými riziky se musí počítat a čím se vlastně dluhopis zhodnocuje?

Kde a jak investovat do dluhopisů? A do kterých vlastně?

21.02.2022

Spoření

Co musíte vědět o dluhopisu, než ho koupíte? Dluhopisový fond nebo ETF? Jaké nástrahy čekají na investice do dluhopisů, kde se vůbec dají koupit a jak se daní?