Finanční předsevzetí pro rok 2023

Finanční předsevzetí pro rok 2024

Finanční předsevzetí pro rok 2024

Musejí být finanční předsevzetí složitá? Rozhodně ne! Abyste vedli spokojený život po stránce osobních financí, stačí jediné: mít svůj osobní/rodinný rozpočet a chovat se podle něj. Toť vše. Ostatní už přijde díky takovému opatření samo.

Sestavení rodinného / osobního rozpočtu: strana příjmů

Na straně příjmů to u spousty domácností nijak složité není. Základní příjem ze zaměstnání či podnikání, plus úroky z vkladů, případně z investic s pravidelnou výplatou kuponu (typicky dluhopisy). Někdy příjem z pronájmu apod. Tady asi velké potíže nenastanou. 

Nepravidelné a ne zcela jisté příjmy sice vepište, ale jen vedle a do velké závorky. Své místo mají v rozpočtu i ty budoucí příjmy, které teprve plánujete (prodej auta, podílu v nemovitosti či zpeněžení jiného majetku). Můžete tyto příjmy odhadnout a zapsat, ale dokud nejsou na účtu, nespoléhejte se na ně!

Sestavení rodinného / osobního rozpočtu: strana výdajů

Strana výdajů už je samozřejmě pestřejší. Ale také se mnohem lépe koriguje než strana příjmová. Výdaje musíte rozlišit na povinné a na ty, kterým se lze vyhnout, nebo je alespoň o dost snížit (tzv. nepovinné).

Povinné výdaje jako první

Začněte tím, že si sepíšete všechny výdaje, co za jeden měsíc prostě musíte uhradit. Nájem, splátky hypotéky a splátky jiných půjček, zálohy na energie, tarify na internet a telefon, cestovné, výdaje na léky a základní výdaje na potraviny (obědy v práci, ve škole, nutné základní zásoby jídla), na oděvy, potřeby do domácnosti. Ty samozřejmě zaokrouhlete. 

Nezapomínejte na pojištění, které hradíte pravidelně, ale i vyčleňte si i kolonku výdajů jednorázových, kam si zapíšete třeba povinné ručení na auto, pojištění domu, havarijko, členství kdekoliv, kde musíte být, výdaje na vzdělávání, pokud to vaše profese a stav vyžadují, atd. 

Pokud jste zvyklí přispívat na charitativní projekty, tady se jako redakce přimlouváme za jejich zařazení k výdajům povinným… A na co ještě nezapomenout? Na spoření, případně investice. Ty právem náleží do povinných výdajů. Na ně nezapomínejte nikdy!

TIPJak začít spořit, i když z výplaty zbývá jen pár korun

Nepovinné sepisujte postupně během celého měsíce

Vysledovat své nepovinné výdaje není tak jednoduché. Ale když si na to vyhradíte celý měsíc, své výdaje „navíc“ velmi dobře poznáte. Co k nim patří? Vše, bez čeho by se dalo obejít. Alkohol, cigarety, káva, zbytečné „mlsání“, placené hry nebo vybavení do her, pravidelně hrazené streamovací služby a videotéky, placené televizní kanály, časopisy, odběry dalších placených služeb. 

Třeba pojištění karty. Když ji máte v mobilu, je pojištění celkem zbytečné. A proti tomu, že naletíte podvodníkovi, vás rozhodně neochrání.

Samozřejmě do nepovinných výdajů patří i stravování v restauraci, návštěvy kina, divadla, koncertů a dalších událostí, kam se platí vstupné. O dovolených a o víkendových výletech ani nemluvě. Tím netvrdíme, že byste je neměli mít. Jsou však tím prvním, co omezíte, kdykoliv se ukáže, že je rozpočet napjatý.

Nastavení „jízdního řádu“ pro vaše peníze

A už zbývá jediné. Postavit proti sobě stranu příjmovou a stranu výdajovou. S příjmem a s povinnými výdaji jen tak rychle moc neuděláme. Na cirka tři až šest měsíců předem jsou v podstatě dány. Takže s čím pracovat? S výdaji, které měnit lze.

A to jsou ty nepovinné. Nebo výdaje sice povinné, ale nasmlouvané s firmou. Tady se stačí poohlédnout, zda by jinde nebylo levněji. Třeba u povinného ručení je šance docela vysoká. O mobilních a internetových tarifech ani nemluvě.

Z celého procesu vám krásně „vypadne“ nejen, čeho se dá snadno zbavit, ale zejména výsledná částka, co máte „volně k dispozici“. U této částky budete vědět, že ji můžete utratit, aniž by se cokoliv stalo. Nebude vám výrazně chybět, máte ji jako kapesné. Díky revizi výdajů přijdete na dávno zapomenuté, ale z karty stále odcházející částky. 

Přidanou hodnotou je dobrá administrace všech povinných plateb - už na žádnou nezapomenete, a nikdo vás nebude upomínat. Jestliže si plánujete půjčku, s klidem odhadnete, jak vysoké splátky si můžete bezpečně nastavit.

Nezapomínejte na aktualizace

Změna je život, a tak ani rozpočet nezůstane po celý rok stejný. Jednak se projeví jednorázové výdaje, jednak se mohou vyvinout i vaše příjmy, přijít nové povinné výdaje nebo naopak zaniknout. Zkrátka: aktualizujte, kdykoliv bude potřeba

Užijte si to zklidnění a oproštění se od pocitu viny, kdykoliv půjdete k pokladně!

Když víte, kolik můžete utratit, netřeba se trápit, že si jdete dát drahé kafe, že si tentokrát koupíte jízdenku do první třídy, pořídíte lepší víno nebo místo vaření prostě zajdete do restaurace. V pohodě si užijete nový film v kině i víkendový výlet s rodinou, včetně přespání v hotelu. Bez výčitek.

Jste-li v limitu svého rozpočtu a máte-li vytvořené úspory na nečekané výdaje, můžete s čistým svědomím přistoupit k platebnímu terminálu: a v klidu si pípnout. Nebo předat hotovost. To je největší kouzlo rozpočtu: zbaví vás pocitu viny z utrácení (dokud se budete držet jím nastavených hranic). Nebo vám ukáže cestu, jak se dopracovat k finanční rovnováze.

Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Finanční předsevzetí pro rok 2024

01.01.2024

Finanční mix

Co si předsevzít pro rok 2023 po stránce osobních financí? Rozpočet. Sestavit, držet a pravidelně aktualizovat. Nic víc totiž není potřeba!

Koupě ojetého vozu - vše, co potřebujete vědět, než podepíšete smlouvu

23.05.2023

Finanční mix

Jak na bezpečnou koupi ojetého vozu? Snadné to není, ale zvládnutelné ano. Podívejte se, které kroky podniknout, abyste při koupi ojetiny nenaletěli!

Jak na příspěvek na živobytí v roce 2024?

02.01.2023

Finanční mix

Musíte si o něj na úřadě požádat. Kdy je nárok na příspěvek na živobytí? Co je potřeba pro přiznání příspěvku splnit a kde o něj žádat?