Fotonávod: online výpis z Insolvenčního rejstříku – krok za krokem

Fotonávod: online výpis z Insolvenčního rejstříku – krok za krokem

Lenka Rutteová   Publikováno 23.04.2021 Rada| Půjčky

Fotonávod: online výpis z Insolvenčního rejstříku – krok za krokem

Potřebujete se ujistit, že vaše oddlužení už opravdu platí, nebo naopak zkontrolovat, jestli už jste byli v tomto seznamu zneviditelněni? Chcete si prověřit člověka, kterému se chystáte prodat auto, dům nebo pronajmout byt? Insolvenční rejstřík (ISIR) je veřejně dostupný online a výpisy z něj jsou zdarma, ihned a úplně online. Pojďme se podívat jak v něm vyhledat potřebný výpis.


Co je Insolvenční rejstřík?

Insolvenční rejstřík neboli IRIS je veřejným seznam všech osob fyzických i právnických, u nichž byl zahájen, trvá nebo byl méně než před pěti lety ukončen bankrot. Po pěti letech od ukončení insolvence bývají záznamy zneviditelněny pro veřejnost, ale zůstávají v něm pro potřeby insolvenčních správců a soudů. 

Jde o poměrně podrobný seznam, v němž se zveřejňují veškerá rozhodnutí insolvenčního soudu vydaná v insolvenčním řízení. Podrobněji jsme o Insolvenčním rejstříku psali v článku Registry dlužníků - k čemu jsou a proč se jich nemusíte bát.

Pusťme se však již do získání výpisu krok za krokem.

 

Krok 1

Najet na stránky Insolvenčního rejstříku, to musí být krok první. Stránka vypadá, jak ukazujeme na obrázku 1. Jde o vyhledávací (filtrační) formulář, do kterého je vhodné zadat maximum známých informací o osobě nebo firmě, o níž chcete data z ISIR získat. 

Ano, z ISIR si můžete vyjet přehled o komkoliv, kdo v něm zrovna je. A nepotřebujete k tomu jeho souhlas. To samé se týká registru exekucí (CEE). Z ostatních registrů (BRKI, NRKI, REPI a SOLUS) můžete sice nechat vyjet výpis na jinou osobu, ale pouze při jejím souhlasu a plné spolupráci.

 

Obrázek 1: Úvodní stránka Insolvenčního rejstříku, s filtračním formulářem

Zdroj: Insolvenční rejstřík. URL: https://isir.justice.cz/isir/common/index.do

 

Krok 2

Zadat údaje o osobě, kterou v Insolvenčním rejstříku hledáte. Anebo zadat údaj o konkrétní insolvenci, pokud máte doma papíry o jejím zahájení – a tak znáte její identifikační údaje („spisová značka“ a „vedeno u“ – zde je myšlen konkrétní soud).

Formulář vypadá trochu složitě, ale dole na stránkách je k dispozici nápověda (zcela vespod, první zleva, viz obrázek 2), v níž je poměrně jasně popsáno, co se vlastně může do kolonek dopisovat. A samozřejmě, že nemusíte vyplňovat všechny. Čím více jich vyplníte, tím přesnější skupina insolvencí vám vyjede

 

Obrázek 2: Umístění nápovědy na stránkách Insolvenčního rejstříku

Zdroj: Insolvenční rejstřík. URL: https://isir.justice.cz/isir/common/index.do

 

U fyzické osoby stačí jméno, příjmení a datum narození, u podnikatele přidáte IČO, u firmy taktéž, anebo aspoň její sídlo, na kterém je zapsaná v obchodním rejstříku. Jestliže totiž zadáte jen jméno a příjmení, může vám vyjet mnoho výsledků o různých lidech stejného jména. Po doplnění dat do formuláře kliknete na „Potvrzení výběru“.

Tip pro vás: dokud jste vedeni v insolvenčním rejstříku, banka a ani licencovaná nebankovní společnost vám půjčit nesmí. Ale po skončení insolvence se situace změní. Podívejte se, jaká jsou pravidla a podmínky půjčky po insolvenci.


Krok 3

Třetím krokem máte v podstatě hotovo. Jestliže jste zadali přesné údaje jedné osoby nebo jednoho insolvenčního řízení, vyjedou vám výsledky za jednu osobu – a není nutno cokoliv dále hledat. Pokud jste zadali jen jméno a příjmení a v insolvenci je více lidí s takovým jménem, musíte ještě dohledat toho správného člověka (podle odhadovaného věku, podle místa bydliště apod.)

 

Obrázek 3: Negativní výsledek – bez záznamu v Insolvenčním rejstříku

Zdroj: Insolvenční rejstřík. URL: https://isir.justice.cz/isir/common/index.do po zadání Rutteová  Lenka do kolonek Příjmení a Jméno

 

V obrázcích 3 a 4 ukazujeme, jak to vypadá, když ohledně dané osoby nejsou v Insolvenčním rejstříku žádná data. A na druhou stranu jak to vypadá, když se trefíte do jména a příjmení, kde je více jeho nositelů v insolvenci. Pro inspiraci vyhledávaného jména jsem šla do zpráv ohledně zahájených konkurzů a vybrala jméno Tomáše Bárty, bývalého obchodníka, majitele skupiny EMTC a šéfa projektu Lipa Learning. V ISIR je však zapsáno hned několik pánů stejného jména, viz obrázek 4.

 

Obrázek 4: Násobné výsledky po zadání jména, které má více osob vedených v Insolvenčním resjtříku

Zdroj: Insolvenční rejstřík. URL: https://isir.justice.cz/isir/common/index.do po zadání Bárta Tomáš do kolonek Příjmení a Jméno

 

Velmi podrobné informace

V ISIR jsou o dlužnících v insolvenci uveřejněny až nepříjemně podrobné informace. Rodné číslo, adresa trvalého pobytu, také všechny dokumenty s insolvencí spojené. Zjistit si můžete, kdo všechno jsou věřitelé dlužníka, zda jde o dluh spotřebitelský nebo podnikatelský a další podrobnosti.

 

Užitečné formuláře a odpovědi na nejčastější dotazy

Stránky Insolvenčního rejstříku nabízejí též všechny formuláře, které bývají v souvislosti s insolvencí potřeba. Je tu i sekce odpovědí na nejčastější dotazy, kde se dozvíte základní typy, jak postupovat, když se vás insolvenční řízení týká – ať už je přímo vaše anebo někoho, kdo vám dluží. Obě kolonky najdete ve stejném řádku jako nápovědu, tedy úplně dole.

 

Obrázek 5: Formuláře, Nejčastější dotazy a Automatické sledování ins. rejstříku  a jejich umístění na stránkách

Zdroj: Insolvenční rejstřík. URL: https://isir.justice.cz/isir/common/index.do

 

Nastavit si dokonce můžete i automatické vyhledávání insolvenčních dlužníků a další hromadné získávání dat o průběhu insolvenčního řízení. K mání jsou dva typy služby podle toho, o jaký formát a rozsah výpisů stojíte. Více se dozvíte přímo v kolonce: Automatické sledování insolvenčního rejstříku.

Malé shrnutí

Získat online výpis z Insolvenčního rejstříku je více než snadné a nezabere to ani minutu. Proto pokud se chystáte uzavřít smlouvu s kýmkoliv neznámým, s novým klientem, s novým nájemníkem, rozhodně nebude hledání informací v ISIR ztrátou času.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více