Jak spočítat RPSN? A proč je pro vás důležité?

Publikováno 14.07.2016 Rada | Půjčky

Jak spočítat RPSN? A proč je pro vás důležité?

RPSN neboli roční procentní sazba nákladů je mnohdy nesprávně zaměňována s ukazatelem roční úrokové sazby. Tuto zkratku naleznete u většiny spotřebitelských půjček a má vás informovat o tom, jak vysoké je procento z dlužné částky, které musíte jako žadatelé o půjčku ročně zaplatit. Jak na jeho výpočet a co všechno zahrnuje? Čtěte dál a dozvíte se to!

Co všechno RPSN zahrnuje?

  • poplatky za uzavření smlouvy
  • poplatky za posouzení a vyhodnocení žádosti o úvěr
  • poplatky za převod peněžních prostředků
  • poplatky za vedení úvěrového účtu
  • platby za případné pojištění proti neschopnosti splácet
  • další poplatky (závisí na konkrétní společnosti)

Jak spočítat RPSN?

Pokud byste chtěli použít oficiální vzorec pro výpočet, pak musíte být enormním nadšencem do matematiky a komplikovaných vzorců. Vzorec totiž představuje lahůdku i pro studované matematiky. Obyčejný spotřebitel ale tento složitý vzorec zpravidla nepotřebuje. Spotřebitelé totiž musí povinně hodnotu RPSN uvádět ve smlouvě nebo obchodních podmínkách. I zde ovšem existují výjimky.

Kde nemusí být hodnota RPSN povinně uvedená?

Jak se tedy rozhodnout?

Při výběru vhodného věřitele mezi sebou jednotlivé nabídky nejdříve důkladně porovnejte. Pokud narazíte na nabídku s nulovým nebo extrémně nízkým úrokem, mějte na paměti, že „zadarmo ani kuře nehrabe“ a věřitel si najde jiný způsob, jak získat odměnu za riziko, jež tímto půjčováním podstupuje.

Zpravidla se tato odměna bude odrážet ve výši RPSN. Pokud není hodnota RPSN u půjčky uvedená, můžete si ji dodatečně vyžádat. V případě, že vám věřitel tyto údaje odmítne poskytnout, sečtěte poplatky, které mu budete muset uhradit a možná zjistíte, že půjčka s předem jasně vyčísleným úrokem vás ve finále vyjde levněji.

K tomu, abyste si spočítali, o kolik půjčku ve finále přeplatíte, nepotřebujete žádné složité vzorce. Občas stačí zapojit selský rozum. Jako příklad uveďme půjčku v hodnotě 30 000 Kč se splatností 12 měsíců. Výše měsíční splátky bude činit 3 000 Kč. Pokud tedy tuto částku vynásobíme dobou splatnosti, zjistíme, že ve finále budeme muset věřiteli zaplatit 36 000 Kč, což je o 6 000 více, než kolik jsme si půjčili.

Tip: Sháníte půjčku? Vybírejte pouze z ověřených věřitelů!

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářích.