Pojištění domácnosti má spoustu úskalí. Na co si dát pozor?

Pojištění domácnosti má spoustu úskalí. Na co si dát pozor?

Pojištění domácnosti má spoustu úskalí. Na co si dát pozor?

V České republice mají pojistnou smlouvu na pojištění domácnosti asi dvě třetiny domácností. Ovšem podle odhadů odborníků nejsou všechny pojistky nastaveny tak, aby byly klientům pojišťoven dostatečně platné v situacích, kdy se v domácnosti něco poškodí, případně třeba vyhoří celý dům či byt. Na co si dát u smluv pozor, aby pojištění k něčemu bylo?

Staré smlouvy potřebují občasnou revizi

Pokud máte doma třeba deset let starou pojistku, tak vězte, že by si jistě zasloužila revizi. Nabídka pojišťoven se během let mění, inflace poskakuje, takže by stálo za to se podívat, co byste za své pojistné mohli obdržet dnes a co ve skutečnosti máte v pojistné smlouvě.

Pravidelně aktualizujte vybavení domácnosti nebo nemovitosti jako celku. Pořídili jste lepší a dražší pračku? Lepší a větší televizi? Máte nového koníčka, ke kterému už schraňujete vybavení?

Pořídili jste si například solární panely na ohřev vody, fotovoltaickou elektrárnu? Náklady na ně byly velké. Ale když shoří to, o čem pojišťovna neví, těžko dostanete náhradu zpět. Navíc vás ještě pojišťovna potrestá sníženým pojistným plněním i u toho, co u ní opravdu pojištěnéo máte. Jak je to možné? Byli jste podpojištěni. A následkem podpojištění je mimo jiné zkrácení pojistného plnění. Přečtěte si i další fakta o podpojištění!

Touha po nižším pojistném

K dalšímu úskalí pojištění domácnosti stojí naše přirozená touha po nižším pojistném. Zejména u mladých rodin, kde jsou velké náklady na hypotéku, děti. Takže se mnoho lidí uchyluje k praktice, kdy nahlásí vybavení domácnosti za mnohem nižší cenu. Dojte k tzv. podpojištění.

Kvůli podpojištění pojišťovna pojistné plnění zkrátí. Takže jak to udělat správně? Jednoduchým postupem: projít celý byt a sepsat si, co v něm máte. Nezapomínejte ani na vybavení, které není na první pohled vidět – například alarmy, bezpečnostní kamery, fotovoltaika. Ale třeba i knihovna, všechna mobilní elektronika apod. Ke všem věcem pak dopište cenu.

Na cenu časovou nebo na novou?

Pokud zvolíte cenu novou, bude pojistné plnění vyplaceno podle toho, za kolik jde koupit stejné věci nově. U elektroniky to bude cena nižší, to je jasné. Ale některé věci postupně zdražují. Pojištění na novou cenu bývá dražší.

Pojištění na cenu časovou je na cenu, kterou má věc těsně před pojistnou událostí. Jde o klasické opotřebení. Je jasné, že časová cena se vyplatí jen krátce po vybavení nové domácnosti.

Spoluúčast ano nebo ne?

To je oříšek. Platit nižší pojistné, ale menší události si uhradit sami? Anebo platit pojistné v plné míře, ale dostat zaplacenu každou škodu? Rozhodnutí je na vás. Pokud chce pojistit jen velké události, volte spoluúčast.

zdroj: oPojištění.cz / AkademiePeněz.cz / webové stránky pojišťoven

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.
Zobrazit profil

Články

Co se stane s půjčkami, když dlužník zemře?

08.07.2024

Půjčky

Co se stane s dluhy po smrti? Zdědí je rodina, nebo zmizí? A jak se chránit před finančními problémy? Odpovědi možná překvapí. Všechny je najdete uvnitř

Půjčka na složenku

29.06.2024

Půjčky

Půjčka na složenku je druhem hotovostní půjčky. Peníze si vyzvednete z poštovní poukázky, kterou vám zašle poskytovatel úvěru. Prozkoumejte detaily půjčky

Půjčka na směnku

29.05.2024

Půjčky

Rychlý a snadný způsob, jak získat peníze? Půjčka na směnku vypadá lákavě, ale: rizika převálcují jakýkoliv benefit půjčky. I proto je coby osobní půjčka nezákonná