Pojištění domácnosti má spoustu úskalí. Na co si dát pozor?

Pojištění domácnosti má spoustu úskalí. Na co si dát pozor?

Lenka Rutteová   Publikováno 18.01.2018 Rada| Půjčky

Pojištění domácnosti má spoustu úskalí. Na co si dát pozor?

V České republice mají pojistnou smlouvu na pojištění domácnosti asi dvě třetiny domácností. Ovšem podle odhadů odborníků nejsou všechny pojistky nastaveny tak, aby byly klientům pojišťoven dostatečně platné v situacích, kdy se v domácnosti něco poškodí, případně třeba vyhoří celý dům či byt. Na co si dát u smluv pozor, aby pojištění k něčemu bylo?

Staré smlouvy potřebují občasnou revizi

Pokud máte doma třeba deset let starou pojistku, tak vězte, že by si jistě zasloužila revizi. Nabídka pojišťoven se během let mění, inflace poskakuje, takže by stálo za to se podívat, co byste za své pojistné mohli obdržet dnes a co ve skutečnosti máte v pojistné smlouvě.

Pravidelně aktualizujte vybavení domácnosti nebo nemovitosti jako celku. Pořídili jste lepší a dražší pračku? Lepší a větší televizi? Máte nového koníčka, ke kterému už schraňujete vybavení?

Pořídili jste si například solární panely na ohřev vody, fotovoltaickou elektrárnu? Náklady na ně byly velké. Ale když shoří to, o čem pojišťovna neví, těžko dostanete náhradu zpět.

Touha po nižším pojistném

K dalšímu úskalí pojištění domácnosti stojí naše přirozená touha po nižším pojistném. Zejména u mladých rodin, kde jsou velké náklady na hypotéku, děti. Takže se mnoho lidí uchyluje k praktice, kdy nahlásí vybavení domácnosti za mnohem nižší cenu. Dojte k tzv. podpojištění.

Kvůli podpojištění pojišťovna pojistné plnění zkrátí. Takže jak to udělat správně? Jednoduchým postupem: projít celý byt a sepsat si, co v něm máte. Nezapomínejte ani na vybavení, které není na první pohled vidět – například alarmy, bezpečnostní kamery, fotovoltaika. Ale třeba i knihovna, všechna mobilní elektronika apod. Ke všem věcem pak dopište cenu.

Na cenu časovou nebo na novou?

Pokud zvolíte cenu novou, bude pojistné plnění vyplaceno podle toho, za kolik jde koupit stejné věci nově. U elektroniky to bude cena nižší, to je jasné. Ale některé věci postupně zdražují. Pojištění na novou cenu bývá dražší.

Pojištění na cenu časovou je na cenu, kterou má věc těsně před pojistnou událostí. Jde o klasické opotřebení. Je jasné, že časová cena se vyplatí jen krátce po vybavení nové domácnosti.

Spoluúčast ano nebo ne?

To je oříšek. Platit nižší pojistné, ale menší události si uhradit sami? Anebo platit pojistné v plné míře, ale dostat zaplacenu každou škodu? Rozhodnutí je na vás. Pokud chce pojistit jen velké události, volte spoluúčast.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více