Ušetřit na povinném ručení? Díky rozhodnutí ministerstva je to dnes extrémně snadné!

Ušetřit na povinném ručení? Díky rozhodnutí ministerstva je to dnes extrémně snadné!

Lenka Rutteová   Publikováno 17.01.2022 Rada| Pojištění

Ušetřit na povinném ručení? Díky rozhodnutí ministerstva je to dnes extrémně snadné!

Povinné ručení uzavíráme vždy na dobu jednoho roku. Ale pokuj jej některá ze stran nevypoví, automaticky se prodlužuje o další rok. To je neskutečně pohodlné, protože se o nic nestaráte a jen zaplatíte složenku na příští rok. Jenže touhle pohodlností se připravujete až o tisíce korun ročně! Stojí to za to pohodlí, když v online srovnávači povinného ručení si aktuální ceny najdete na několik kliknutí, navíc z pohodlí domova, klidně hned teď?

 

Srovnávače umějí zajistit výhodnější cenu než pobočka pojišťovny – víte proč?

Online srovnávače povinného ručení, jako je například PovinnéRučení.biz, mají oproti jednotlivým pobočkám pojišťoven nebo pojišťovacím agentům jednu velkou výhodu: mohou získat množstevní slevu, a proto i nabídnout zajímavější cenu povinného ručení, než pojišťovna inzeruje na svých stránkách. Navíc jsou automaticky informovány o cenových akcích jednotlivých pojišťoven nebo o zvýhodněních třeba při přidání některého z připojištění.

Shrnuli jsme pro vás celkem 8 důvodů, proč při výběru autopojištění využít online srovnávač.

 

Online srovnání povinného ručení je pro vás vždycky zdarma

Pokud si necháte online porovnat ceny povinného ručení, nikdy za tuto službu nebudete nic platit, ani se o ni nenavýší výsledná cena na smlouvě. Ale jak to, že srovnávač „jede“ zdarma? Kde hledat háček? Naštěstí nikde. Srovnávač samozřejmě není charitou a své odměny dostane, ale ty jsou vypláceny v podobě zákonem definovaných provizí.


 

Aby původní povinko přestalo platit, musíte ho včas vypovědět – písemně nebo v online portálu pojišťovny

Jestliže si nesjednáváte povinné ručení na nově pořízené auto, tedy v současnosti už jakési pojištění odpovědnosti z provozu vozidla máte, je potřeba ho včas vypovědět, abyste ho nemuseli platit ještě i další rok. Co je ale včas?

V tomto případě 6 týdnů před výročím (kalendářním datem) uzavření současného pojištění. Výpověď musí být podána buď písemně poštou na centrálu pojišťovny (pozor, 6 týdnů před výročím již musí na centrále ležet, nikoliv být teprve na poště), nebo sepsána na pobočce pojišťovny, případně v online klientském portálu, pokud ho pojišťovna provozuje. 

 

Novou smlouvu o povinném ručení podepíšete elektronicky, e-identitu ani BankID k tomu ale nepotřebujete

Online uzavření nové smlouvy o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, které jste si ve srovnávači vybrali, je extrémně snadné. Vystačíte si s e-mailem a aktivním telefonem. Do telefonu, nejčastěji formou SMS, dorazí bezpečnostní kód sloužící coby podpis, smlouvu si pročtete v klidu doma v e-mailu.  

Některé pojišťovny šly s usnadněním elektronického podpisu ještě dál a považují za něj prostě jen platbu povinného ručení. Takže nic nepodepisujete, pouze sjednané pojištění zaplatíte. 

Mimochodem, sjednat si jej můžete s předstihem, třeba i několika týdnů. A zaplatit až těsně před jeho dohodnutým začátkem. Jestliže vaše banka umí okamžité platby, peníze dorazí na pojišťovnu ihned a ihned bude pojištění aktivní. Jestliže však okamžité platby neumí, zadejte platbu s předstihem alespoň jednoho pracovního dne.

Zelená karta už se tisknout nemusí - stačí ji uložit do mobilu

Novinky v oblasti zelených karet se jen hrnou. V roce 2020 se rozhodlo, že se karty mohou tisknout i na jiný než zelený papír (nejlépe na bílý). A v roce 2021 vydalo Ministerstvo financí stanovisko, že zelenou kartu stačí mít dokonce jen v mobilu, protože její předložení v listinné podobě zákonem zkrátka vyžadováno není. 

Tím odpadla poslední komplikace online sjednání ve srovnávači pro ty majitele vozů, kteří doma nemají tiskárnu. Už ji zkrátka nemusejí použít a ani nebudou muset čekat na doručení originálu zelené karty od pojišťovny. Ta jej sice posílá hned následující den, ale i s cestou to mohlo znamenat zdržení o dva až tři pracovní dny. Dnes už se tím trápit nemusíme.


Mohlo by vás zajímat: Co ovlivňuje cenu povinného ručení a z jakých složek se skládá?

Co vlastně povinné ručení kryje?

Tomuto tématu jsme se podrobně věnovali v článku „Co kryje povinné ručení a na co se nevztahuje“, kde se hodně dozvíte i o územní platnosti pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. A pozor, územní platnost je omezena i pojištění havarijního.

Do oblasti pojištění aut se občas připlete i nabídka na pojištění pokut. Rovnou prozradíme, že nejde o žádné pojištění a že krytí proti pokutám tu nelze jakkoliv vymáhat. Na čem tato služba založena, s čím by vám mohla pomoci a jaké její nevýhody a zbytečné náklady, si přečtete v našem článku Jste pojištěni na pokuty?

Co dodat závěrem

Ušetřit na povinném ručení nebylo nikdy tak snadné jako dnes. Online srovnávače přinášejí ty nejlepší nabídky od pojišťoven, včetně časově omezených akcí. Podpis smlouvy online je extrémně jednoduchý a rychlý, zvládne ho každý, kdo má email a aktivní mobil. 

Navíc se nemusíte starat o zelenou kartu, tu si stačí jen uložit do mobilu (a pamatovat si kam, abyste ji při kontrole dokázali ihned najít a zobrazit). Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla totiž vyžaduje předložit doklad o zaplacení povinného ručení neprodleně.

Zdroje: Zákon o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla / MFČR.cz

 
author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více