Chcete půjčku pro seniory? Vždy pozor na cenu a splátky! | Hyperfinance.cz

Chcete půjčku pro seniory? Vždy pozor na cenu a splátky!

Lenka Rutteová   Publikováno 25.11.2020 Rada| Půjčky

Chcete půjčku pro seniory? Vždy pozor na cenu a splátky!

Půjčky pro důchodce bývaly v minulosti spíše doménou nebankovních společností, ale jak se důchody zvyšují a s nimi i touhy seniorů po nových věcech či zážitcích, větří banky dobré zisky i u té nejstarší části populace. Přímo spoléhají na to, že důchod chodí pravidelně. A taky si všimly (jak banky, tak nebankovky), že základní vzdělání v oblasti půjček těmto lidem většinou chybí, je mnohem snazší jim vnutit dražší úvěry. Jste také penzista a uvažujete o půjčce? Bát se jí nemusíte, pokud dodržíte pravidla. Podívejte se, jak na to.

Když si půjčujete, musíte vědět, že budete mít na splátky

Penzisté mají jednu velkou výhodu: měsíční zaručený příjem, který jim od státu přijde vždy, a to i tehdy, když penzisté onemocní, zraní se nebo se starají o své blízké. Zkrátka důchod není výplata ani tržba a není vztažen k výkonu. I proto banky a též nebankovky penzistům docela rádi půjčují.

Na první pohled to může vypadat, že s pravidelným příjmem vlastně není, kde by nastal problém. Jenže opak je pravdou. Ať chceme nebo ne, lidé v penzi jsou častěji chronickými pacienty, a proto mají poměrně velké výdaje na léky. Když žijí v jednočlenné domácnosti, musejí sami utáhnout nájem a energie, komplikací lze najít mnohem víc. Během trvání půjčky se mohou nahromadit i další neplánované výdaje, které by mohly splácení ohrozit.

Proto když se chcete vrhnout do úvěru, tak jen do takového, kde vám po odeslání splátek a zaplacení dalších povinných výdajů zůstane ještě dostatečná částka do rezervy. Nikdy se nezadlužujte do poslední koruny, ani když počítáte se zvýšením důchodů. Vyšší výdaje mohou překvapit mnohem dřív než se začátkem roku!

Úroky a poplatky jsou dohromady RPSN neboli cena půjčky

Ceně půjčky jsme se věnovali podrobně v tomto článku. Dozvíte se v něm mimo jiné, že při rozhodování se o úvěru je důležité srovnání nabídek napříč trhem a také zjištění cenových podmínek. Cenou půjček je tzv. RPSN, o němž se ve zmíněném článku dozvíte vše potřebné.


RPSN (součet úrokové míry a poplatků) se uvádí v procentech „za rok“, tedy p.a. Díky tomu jsou ceny půjček navzájem dobře srovnatelné. Někdy ale najdete (u úrokové míry) údaj p.m., což je „za měsíc“. Abyste tuto hodnotu převedli na úroky za rok, musíte p.m. vynásobit dvanácti – a dostanete p.a. Proto pozor, i jedno písmenko udělá velkou paseku!

Cena není všechno, zajímejte se i o celkový přeplatek

Cena úvěru je extrémně důležitá, ale není jediným parametrem, podle kterého byste se měli rozhodovat. Jiný bude výsledný přeplatek u úvěru při RPSN 5 % spláceného dva roky a jiný u stejně vysokého úvěru se stejnou cenou (RPSN = 5 %) ale spláceného čtyři roky.

Takže až se budete o úvěru rozhodovat, hledejte nejen jeho cenu v RPSN, ale i celkovou cenu splatnou spotřebitelem. Ta vám prozradí, kolik dohromady přeplatíte, ať si zvolíte jakékoliv tempo splácení plánovaného zadlužení. A pro které tempo se rozhodnout? Vždy podle toho, jak velké splátky si můžete dovolit!

Splácet po nižších částkách a déle nebo zvolit rychlejší tempo?

Ať se budete zajímat o půjčku u banky i nebankovky, tak ještě před podpisem smlouvy musíte vědět, kolik budete měsíčně splácet. Výše splátek závisí nejen na celkové částce půjčky, ale i na její ceně a délce jejího trvání. Ještě se může přidat další parametr, a to jsou poplatky – zda se platí jen na začátku půjčky (za vyřízení) nebo i po celou dobu jejího trvání (poplatek za vedení úvěrového účtu).

Díky tomu můžete půjčku ve výši 100 000 Kč splácet po šesti tisících za měsíc a mít ji poměrně rychle „z krku“, nebo i jen dvěma tisíci měsíčně – a samozřejmě mnohem déle, což bude nakonec i dražší varianta, ovšem s pohodovým tempem splácení, při kterém každý měsíc si snadno odložíte peníze do rezervy. Vy si musíte rozmyslet, která možnost je pro vás lepší.

Tip: Podívejte se, jak na srovnání půjček, abyste vybrali opravdu tu nejlepší!

Kde jsou informace o velikosti splátek?

Kde vůbec zjistíte, kolik budete splácet? Vždy to musí být uvedeno ve splátkovém kalendáři, který je součástí smlouvy o úvěru. Najdete tu také celkovou cenu splatnou spotřebitelem, díky níž zjistíte, kolik za půjčený obnos přeplatíte.

Solidní poskytovatel vám nabídne více variant rychlosti splácení, kdy při rychlejším tempu zaplatíte sice méně, ale budete měsíčně muset sáhnout do kapsy hlouběji. Při pomalejším splácení vás nebudou měsíční splátky tolik bolet, ale celkově přeplatíte více. Každému z vás může vyhovovat jiná varianta.

Starobní důchodci nejsou jedinými příjemci dávek nazývaných souhrnně „důchod“. Vedle seniorů jsou příjemcem důchodu i invalidé (invalidní důchod), pozůstalí manželé (vdovský/vdovecký důchod) a pozůstalé děti (sirotčí důchod). I tyto skupiny důchodců mohou projevit zájem o půjčku, a často ji i získají. Přečtěte si vše důležité o půjčkách pro zmíněné skupiny příjemců důchodu

 

Závěrem vše shrňme do několika vět

Než se do úvěru pustíte, vždy si řádně promyslete, jestli ho opravdu potřebujete (a pokud ano), tak zda budete spolehlivě mít na všechny splátky. Když si berete neodkladnou půjčku, ale z důchodu vám toho do rezervy moc nezbývá, vyplatí se snížit splátky na minimum a splácet déle, ovšem pohodlněji. Nikdy nezapomínejte na porovnání nabídek od více poskytovatelů, mohou se opravdu dost lišit. Ve srovnávači můžete potkat i cenovou akci, díky které výrazně ušetříte.


A co dělat, pokud už máte problémy se splácením? To se dozvíte zde.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více