Zatajovat dluh po splatnosti se nevyplácí! Nedopouštíte se nevědomky trestného činu? | Hyperfinance.cz

Zatajovat dluh po splatnosti se nevyplácí! Nedopouštíte se nevědomky trestného činu?

Redakce Hyperfinance.cz   Publikováno 05.09.2017 Rada| Půjčky

Zatajovat dluh po splatnosti se nevyplácí! Nedopouštíte se nevědomky trestného činu?

Až 40 % občanů by bylo ochotno zamlčet dluh po splatnosti, pokud by žádalo o půjčku u jiné společnosti. To vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro sdružení Solus, která zjišťovala, zda mají lidé vůbec povědomí o tom, že toto jednání je trestné.

Až 36 % osob je v prodlení se splátkou

Z výše uvedeného průzkumu dále vyplývá, že celých 36 % dotázaných osob se někdy dostalo do prodlení se splátkou hypotéky, spotřebitelského úvěru, leasingu nebo faktury od telefonního operátora. Drtivá většina z nich (alarmujících 89 %) přitom neví, že pro zamlčení neuhrazeného závazku mohou být stíháni z hlediska úvěrového podvodu.

Přísnější podmínky pro věřitele i spotřebitele

Výše zmíněný zákon přinesl do světa půjček spoustu více či méně populárních změn. Aby mohly firmy či jednotlivci peníze půjčovat, musí splnit poměrně přísné podmínky a kritéria, mezi které mimo jiné patří například:

  • Složení minimálního kapitálu ve výši 20 000 000 Kč
  • Nutnost vlastnit oprávnění (licenci) k poskytování půjček, které vydává ČNB
  • Doložit minimálně středoškolské vzdělání ukončené maturitou
  • Složit zkoušku z odborných znalostí

Přísné podmínky začaly platit ale i pro samotné věřitele. Protože společnosti nyní musí detailně prověřovat jejich bonitu, věřitele již nepůjčí člověku bez příjmu nebo osobě, u které panuje důvodné podezření, že by svým závazkům nemusela dostát.

Změny v portfoliu půjček

Proto z trhu vymizely některé druhy půjček a jiné se dočkaly kosmetických či větších úprav. Například takové půjčky bez doložení příjmu sice mohou vyvolávat dojem, že k jejich získání není potřeba pravidelného a dostatečného příjmu, opak je však v tomto případě pravdou. Žadatelé nemusí příjem prokazovat potvrzením od zaměstnavatele, věřitel si jej ověří skrze interní zdroje a databáze, což ve finále zkracuje dobu nutnou pro poskytnutí úvěru.

Do vězení za zamlčení dluhu, ale i nepravdivé údaje

Zamlčení závazku po splatnosti vás může stát v krajním případě i deset let svobody. Pokud žádné neuhrazené závazky nemáte, ale v žádosti o půjčku záměrně uvedete nesprávné informace, i toto jednání vás může dostat do vězení. Velmi podobná je i situace v případě účelových půjček. Pokud si sjednáte například půjčku na vybavení bytu, ale zapůjčené peníze použijete na dovolenou v Karibiku a věřitel vaše jednání prohlédne, opět se můžete dostat do vězení až na deset let.


Dvakrát měř, jednou řež

Možná vás na konci tohoto příspěvku napadá, jakým způsobem tedy o úvěr požádat a jak vlastně ověřit, zda jste na nějaký z dřívějších závazků nezapomněli. V prvním případě je potřeba vyplňovat žádost o půjčku dle jasných instrukcí a veškeré zadané údaje raději dvakrát překontrolovat. Největší pozornost věnujte osobním údajům typu jméno, příjmení, rodné číslo, datum narození, ale i telefonnímu číslu, e-mailu nebo číslu bankovního účtu.

Jestliže si chcete ověřit, zda nemáte nějaké nesplacené závazky z minula, učiníte tak skrze registr Solus, Bankovní registr klientských informací a Nebankovní registr klientských informací. Abyste měli skutečnou jistotu, že nikomu nedlužíte, obešlete také své dodavatele pravidelných služeb (např. dodavatelé energií, mobilní operátor, poskytovatel internetu apod.). Od věci také není, pokud se stejným dotazem obešlete i finanční úřad, Českou správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.

author

Autor článku:

Redakce Hyperfinance.cz

Redakce Hyperfinance.cz vznikla s cílem pomáhat běžným spotřebitelům vyznat se v komplikovaném světě půjček, hypoték, pojištění nebo investic, prohlubovat prostřednictvím vzdělávacích a informačních textů českou finanční gramotnost.