8 důvodů, proč si porovnat pojištění auta

8 důvodů, proč si porovnat pojištění auta

8 důvodů, proč si porovnat pojištění auta

K čemu jsou internetové srovnávače autopojištění? V čem vám budou užitečné? Odpovědí je minimálně osm. Podívejte se na 8 důvodů, proč si pojištění auta „protáhnout“ online srovnáním.

1. Úspora času

Když ke zjišťování situace na trhu s pojištěním aut využijete online srovnávač, ušetříte spoustu času. Vyplníte totiž jen jednou jen jeden formulář. A všechno ostatní už pak srovnávač provede u jednotlivých pojišťoven za vás. Během pár chvil máte před sebou přehled možností povinného ručení i havarijního pojištění napříč českými pojišťovnami, resp. většiny z nich.

Kdybyste si pojištění srovnávali ručně, tedy objížděli jejich pobočky, obtelefonovávali nebo ručně zadávali parametry vašeho auta znovu a znovu pro každou pojišťovnu, investovaný čas do tohoto procesu bude mnohonásobně delší (viz praktická ukázka pod článkem).

2. Úspora práce

S úsporou času jde ruku v ruce i úspora práce. Když srovnáváte manuálně, každé pojišťovně musíte znovu a znovu vyplňovat údaje o autě. Pokud si je pamatujete, je situace o něco snazší. Jakmile o nich přehled nemáte a stále se musíte dívat do „papírů“, brzy toho máte po krk.
Některé pojišťovny sice umění vyplnit údaje samy podle SPZ vozidla, ale to je vám k ničemu, když kupujete auto, které ještě SPZ nemá. A je fuk, zda je ojeté, přivezené ze zahraničí, nebo jde o auto úplně nové. Pamatujte, že odjet s ním smíte, až je pojištění sjednané a zaplacené.

Projděte si i další detaily ohledně přepisu auta na nového majitele.

3. Široký přehled na jednom místě

V online srovnávači si netřeba dělat žádné poznámky pro následné porovnání s další pojišťovnou. Všechny nabídky pojišťoven „vyběhnou“ na jednom místě. Vy mezi nimi jen přeskakujete v rámci jednoho okna, výsledky si můžete i uložit, aby se k nim dalo vrátit později, třeba následující den.

Když srovnáváte manuálně, výsledky si do jednoho místa nijak snadno nepromítnete. Samozřejmě, že to jde, ale půjde o pracný a zdlouhavý proces. Online srovnávač se o to postará za vás, zvládne to během pár vteřin.

Při následném porovnávání nabídek se u havarijního pojištění zaměřte na stanovení limitů pro pojistná plnění. Někde jsou podle tržní ceny auta, jinde podle limitů, které si sami nasadíte. A některé pojišťovny si u limitů vymiňují jen 80 % z uznatelné hodnoty. Značně se to pak promítne do oprav auta a především do určení totální škody na vozidle.

4. Možnost porovnávat podle nastavených požadavků na pojištění

Ve srovnávači si můžete nastavit podrobné požadavky na pojištění auta tak, aby vám výsledné ceny pojišťoven vyjely už podle kýžených parametrů. O to více vypovídající pak takové srovnání je. Ve srovnávači získáte jasné informace, které jsou vzájemně srovnatelné bez dalších úprav a uzpůsobování.

5. Hromadná sleva, tedy finanční úspora

Online srovnávače jsou velkými odběrateli pojištění. Proto mají vyjednané hromadné slevy, na něž vy jako jednotlivec většinou vůbec nemůžete dosáhnout. S využitím srovnávače se stáváte součástí silné poptávkové skupiny, které se pojišťovny přizpůsobují mnohem ochotněji než jednotlivým klientům.

Podívejte se, co ještě ovlivňuje cenu povinného ručení a co cenu havarijního pojištění.

6. Jednoduché sjednání, které je často spojeno s odměnou

Ve srovnávači je pořízení zvoleného pojištění snadné: stačí kliknout na jediné tlačítko, které vás přenese rovnou do online prostředí zvolené pojišťovny, s již předvyplněnými údaji. Sjednáno i zaplaceno můžete mít během pár minut.

Vedle hromadné slevy, která je pro pojištění skrze online srovnání typická, se dá dosáhnout i na slevu za online nákup. Pojišťovny tak klienty odměňují za čas uspořený zaměstnancům poboček. Sleva za online nákup by vám sice patřila, i kdybyste srovnávač nevyužili, ale je dosažitelná i s ním.

7. Pravidelný přehled o vývoji cen pojištění

Během roku si můžete za pár chvil ověřit vývoj na trhu s pojištěním aut. Srovnávače aktualizují informace v pravidelných intervalech. To vám umožní sledovat aktuální nabídky a nové produkty na trhu. To vše s minimální časovou investicí a s nulovou investicí finanční.

Podívejte se, kdy stačí jen připojištění k povinnému ručení, a kdy raději sjednat celé havarijko.

8. Služby online srovnávače jsou pro koncové klienty zdarma

Využití online srovnání pojištění pro automobil je bezplatné. Samozřejmě, že srovnávače dostávají zaplaceno, ale nikoliv od vás coby koncových klientů. Svou odměnu obdrží od samotných pojišťoven, podobně jako každý jiný zprostředkovatel pojištění.   

Ještě jeden důvod navíc: Pokud si budete pojištění počítat u jednotlivých pojišťoven v jejich kalkulačkách, počítejte s telefonáty od jejich zaměstnanců. Sice nejde o žádnou tragédii, ale …

Pro ilustraci jsme porovnali pojištění bazarového auta: manuální vs. srovnávač

Na níže přiložených obrázcích najdete výsledky manuálního porovnání nabídek od čtyř pojišťoven na trhu (ČSOB, Pillow, Uniqa a Allianz). Do kalkulaček jsme u jednotlivých pojišťoven zadali požadavek na pojištění náhodně vybraného ojetého auta přivezeného z Německa a nabízeného k prodeji v ČR. Auto je zatím bez české SPZ, viz screenshot ze stránek bazaru.

V obrázcích najdete následně i výsledek online srovnání pojištění pro tento vůz. Zadali jsme využití povinného ručení i havarijního pojištění. Manuální srovnávání zabralo desítky minut, neboť vyplňování někde až nekonečných formulářů bylo zdlouhavé. Chybějící SPZ se ukázala jako dost velká překážka (z VIN kódu neumí informace stáhnout každá pojišťovna)

 

Obrázek: pojišťované auto: Škoda Karoq z Německa, nyní bez SPZ

Obrázek: vypočtené pojištění pro Škoda Karoq u ČSOB pojišťovny

Obrázek: vypočtené pojištění pro Škoda Karoq u Allianz pojišťovny (pozor, základní nastavení je tu na měsíce, nikoliv na roky)

Obrázek: vypočtené pojištění pro Škoda Karoq u Pillow pojišťovny

Obrázek: vypočtené pojištění pro Škoda Karoq u pojišťovny Uniqa (pozor, základní nastavení je tu na měsíce, nikoliv na roky)

A jak to bude vypadat v online srovnávači, s jediným formulářem a s výsledky zobrazenými za pár vteřin?

Obrázek: vypočtené pojištění pro Škoda Karoq a jednotlivé nabídky pojišťoven z online srovnávače

Zdroje: online srovnávač autopojištění Hyperfinance.cz, kalkulačky pojištění vozu u uvedených pojišťoven

Lenka Rutteová

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě.
Zobrazit profil

Mohlo by vás zajímat

Kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení

05.04.2024

Pojištění

Přinášíme vám kompletní přehled vozidel, na která musíte mít povinné ručení. Projděte si nové a rozšířené kategorie v pojištění vozidel: patří k nim i to vaše?

Bonus u pojištění vozidel: kdy na něj máte nárok a v jaké výši?

15.03.2024

Pojištění

Zjistěte, jak získat bonus u pojištění vozidel. Kdo má nárok na bonus a jak se dostanete do malusu? V čem se liší přístupy pojišťoven a jak si bonus uplatnit?

Pojištění pro elektroauta: jak dlouho na něj budete šetřit?

13.03.2024

Pojištění

Jak drahé je pojištění pro elektromobil? Proč má povinné ručení levnější, ale havarijko dražší? Je dobré spokojit se jen s povinným ručením, a havarijní pojistku vynechat?