Potřebujete uložit peníze? Tu je malé srovnání spořicích účtů

Publikováno 09.01.2019 Analýza | Spoření

Potřebujete uložit peníze? Tu je malé srovnání spořicích účtů

Nemít peníze, to je často velký problém. Avšak díky rychlým půjčkám a zajímavým nabídkám typu první půjčka zdarma nebo díky kreditním kartám to není až tak neřešitelná záležitost. Problémem ovšem umějí být i situace, kdy máte dostatek peněz a potřebujete je někam uložit tak, aby aspoň trochu vydělávaly, ale přitom aby byly kdykoliv k dispozici. Máme pro vás dobrou zprávu: spořicí účty už se odrazily od úrokového dna. Inflaci sice nepokryjí, ale zase jsou flexibilní.

Peníze kdykoliv k vybrání?

Jestliže máme peníze k investování, ale pravděpodobně je budeme brzy zase potřebovat, rozhodně nemá smysl je dávat do akcií, dluhopisů, na terminovaný vklad nebo třeba do P2P půjček, kde budou vázány na poměrně dlouhou dobu.

Jestliže je naším nejdůležitějším požadavkem flexibilita, tedy možnost si našetřené peníze kdykoliv vybrat, a to do poslední koruny, rozhodně bychom měli sáhnout po spořicím účtu. Donedávna se sice ani tato varianta vůbec nevyplatila a bylo snazší si peníze nechat doma ve skříni, ale díky ČNB se ledy trochu hnuly.

Po pracném a opakovaném navyšování základní úrokové sazby Českou národní bankou se banky konečně rozkývaly a začaly i na spořicích účtech nabízet něco, co má smysl si nechat každý měsíc připsat k naspořené částce - a přitom mít jistotu, že si všechny peníze můžeme kdykoliv vzít a jakkoliv použít.

Spořicí účty nabídnou až 2 %. Ale pozor na podmínky!

Banky to umějí skvěle! V reklamě nalákají na perfektní zhodnocení, my se pro to nadchneme, založíme si účet, převedeme si tam peníze a po měsíci zjistíme, že to vůbec není pravda. Tedy, reklama byla pravdivá, ale jen pro specifické podmínky, které však nedokáže splnit každý.

Zajímavé zhodnocení často bývá jen pro nové klienty, jen na několik měsíců a jen do určitého objemu uložených peněz. Tohle je typické například pro ING Bank. Navíc musíte třeba často platit kartou nebo každý měsíc přihodit slušnou sumičku, aby se zhodnocení vůbec konalo, jak to umí nastavit třeba Air Bank. Nebo že odchozí platby jsou zpoplatněny tučnou částkou, což zase umí Equa bank. Banky nám prostě zadarmo nic nedají, to už jsme snad pochopili.

Kde teď hledat zajímavé zhodnocení na spořicích účtech?

Pojďme se podívat na nabídky bank, které jsou nyní ochotné zhodnotit peníze na spořicím účtu lépe než ostatní. Možná vás překvapí, že je mezi nimi i ta, kterou známe spíše jako stavební spořitelnu. A že naopak banka, která začala s garancí spořicího účtu se zhodnocením mezi třemi nejvíce úročícími bankami, teď pokulhává.

Wüstenrot nabídne až 1,6 procenta - samozřejmě s podmínkami

A co jsou ony podmínky? Založení spořicího účtu do konce února 2019. A fixace vložených peněz na 12 měsíců. Ano, to neodpovídá flexibilitě, tedy možnosti vybrat si peníze ze spořicího účtu naprosto kdykoliv. Ale dobrou zprávou je fakt, že fixace se dá kdykoliv bezplatně zrušit.

Fixace slouží tedy spíše jako motivační nástroj k tomu, abychom spořili co nejdéle a peníze utráceli, až je budeme opravdu nutně potřebovat. Navíc se dá fixace nastavit jen na takovou částku, na jakou si budete přát. Takže třeba na polovinu úspor. A ta druhá polovina je opravdu okamžitě k mání.

Tam, kde fixace není, se úročí pouze mírou 1,1 procenta. A ještě pozor, nabídka je pro nové zákazníky. Ti dostanou bonusový úrok 0,6 procenta na celý rok 2019. Stávající zákazníci si musejí vystačit s úročením 0,5 procenta bez fixace nebo až 1 % s fixací. Fixace a její úročení jsou odstupňovány od délky trvání fixace.

Produktový manažer finanční skupiny Wüstenrot Pavel Hejzlar okomentoval současnou nabídku Wüstenrot: „Na základě velkého zájmu klientů jsme se rozhodli prodloužit nabídku akčního úroku až do konce roku 2019. Díky zvýšení bonusu za fixaci tak klientům garantujeme po celý rok 2019 úrok 1,6 % ročně, což je momentálně bezkonkurenční nabídka.“ Strop výhodnějšího úročení je 1,5 milionu korun.

Hello bank! to vytáhla na 1,5 procenta, ale jen do 300 tisíc korun

Jestliže jsou vaše úspory do výše 300 tisíc, bude se jim líbit na spořicím účtu u Hello bank!. Hello spoření nepožaduje jinou podmínku, než vklad do 300 tisíc. Nemusíte zřizovat běžný účet a ani obsluhovat spořicí účet přes internetové bankovnictví. Peníze jsou kdykoliv k dispozici. Takže když si založíte účty ve více rodinných příslušnících, můžete úročit i vyšší částku.

Banka Creditas zúročí více než jedním procentem

U Banky Creditas vám nabídnou 1,1 % zúročení na spořicím účtu. Ale jen bohatším z vás, konkrétně klientům, kteří si uloží více než 750 tisíc korun. Maximum není omezeno (ale vyplatí se mít u jedné banky jen do 100 tisíc euro, tolik totiž pokrývá povinné pojištění. Vyšší částky nikoliv). Kdo má v bance do 749 000 korun, ten si může přijít na úrok pouze 0,8 procenta.

Sberbank je v závěsu s 1,03 procenty, ale zase jen do 300 tisíc

Sberbank nabídne klientům, co si u ní uloží peníze na spořicí účet, úrok ve výši 1,03 procenta. Ale jsou tu podmínky, kdy částka nesmí dosáhnout 300 tisíc korun, musíte mít u Sberbank i běžný účet a také musíte spořicí účet obsluhovat skrze internetové bankovnictví.

Když ING Bank nabídne 2 %, není to na dlouho

Možná jste viděli nabídku od ING Bank na dvouprocentní zhodnocení vkladu na spořicím účtu. Vězte však, že zhodnocení trvá jen 6 měsíců, je jen pro nové klienty a jen pro vklady do 300 tisíc. Po půlroce zhodnocování klesnete na 0,5 procenta. Opravdu férová nabídka. Ale jestli chcete začít s úrokovou turistikou (pravidelné přesouvání úspor za nejlepší nabídkou), můžete zde. Jako startovní čára je to skvělá nabídka.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí