Stát se vydává do boje proti neplatným exekucím

Publikováno 07.08.2019 Rada | Finanční mix

Stát se vydává do boje proti neplatným exekucím

Exekutoři musejí vrátit peníze z neplatných exekucí. To je rozhodnutí Krajského soudu v Ostravě, který začátkem roku 2019 dal naději lidem, proti kterým byla vedena exekuce na základně rozhodčího řízení, ale pozor, nesprávně nasmlouvaného rozhodčího řízení, kdy v rozhodčí doložce ke smlouvě o úvěru chybělo jméno konkrétního rozhodce. Podle ministerstva spravedlnosti jde až o 133 tisíc případů exekucí.

Vláda instruovala soudy

Vzhledem k tomu, že soudy doposud aktivně nevyhledávaly neplatné exekuce a neřešily je, nýbrž čekaly, až se poškozený ozve a požádá o zastavení neplatné exekuce, rozhodla se vláda, že soudy instruuje, aby své chování změnily a aktivně rušily platnost chybných exekucí.

Aby soudy neměly příliš práce navíc, posílá Ministerstvo spravedlnosti soudům seznam exekucí s podezřelými rozhodčími doložkami, kde se předpokládá, že budou prohlášeny za neplatné. Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva spravedlnosti, sdělil médiím, že: „V září letošního roku se ministerstvo opětovně obrátí na všechny okresní soudy, aby sdělily, jakým způsobem v zastavování nezákonně vedených exekucí pokročily a jaké konkrétní problémy v této souvislosti případně identifikovaly.“

Služba s názvem „Exekutor má smůlu“

Právník Petr Němec je zakladatelem speciální služby s názvem „Exekutor má smůlu“. S její pomocí zastavil už na tři tisíce exekucí založených na neplatných rozhodčích doložkách. Ale není v České republice jediným, kdo s neplatnými exekucemi bojuje a úspěšně je zastavuje.

Vyzkoušejte Doložkomat!

Pokud máte podezření, že exekuce, které byla soudem vyhlášena proti vám nebo vašim blízkým, je neplatná, vyzkoušejte například aplikaci Doložkomat, která vznikla ve spolupráci neziskové organizace Člověk v tísni a Evropského sociálního fondu. 

Aplikace vám vyhodnotí, zda jde exekuci zastavit nebo ne. A jestli ji zastavit půjde (protože je vedena na základě neplatné rozhodčí doložky), aplikace připraví návrh na zastavení exekuce. Ten vy pak jen vytisknete a zašlete na příslušný exekutorský úřad. Ale pozor, aplikace je nepoužitelná, pokud jsou v exekuci spoludlužníci.

Proč se nebráníme?

Čechům chybí nejen finanční gramotnost, ale i umění obrátit se se žádostí o ochranu svých práv na soudy. Jenže, kde není žalobce, není ani soudce. Političtí představitelé státu to naštěstí již pochopili, a tak instruovali soudy, aby tuto situaci v případě neplatných exekucí obrátily.

Nejvyšší soud udělal první krok

V dubnu tohoto roku rozhodl Nejvyšší soud, že exekuce založené na neplatném rozhodčím řízení podle neplatné rozhodčí doložky jsou také neplatné. To byl v našem právním řádu přelomový rozsudek, na jehož základě mohou soudy nižších instancí dělat radikální rozhodnutí, aniž by o nich musely dlouho diskutovat a prokazovat důvody k nim.

I předseda vlády Andrej Babiš se přiznal, že tento problém se snaží řešit už dlouhodobě. „Jde o stovky neplatných exekucí, což potvrdily už i Nejvyšší a Ústavní soud. Už běžící exekuce by příslušné soudy měly automaticky zastavovat. Někde se tak sice děje, ale většinou bohužel ne. Proto jsme společně s poslancem Patrikem Nacherem připravili několik kroků. A úzce při tom od začátku spolupracujeme s ministerstvem spravedlnosti,“ dodal Babiš.

Soudy dostaly od Ministerstva spravedlnosti kompletní seznamy

Ministerstvo spravedlnosti zaslalo soudům kompletní seznamy exekucí, které byly zahájeny na základě rozhodčího nálezu. Na soudech je, aby rozhodčí doložky prostudovaly a rozhodly o jejich zákonnosti. Pokud byla dlužníkem právnická osoba, je v seznamu uvedeno i její identifikační číslo (IČ), adresa sídla a název. Díky tomu mají soudy ušetřeny spousty času a práce a mohou začít jednak aktivně.

Boj proti exekucím založeným na rozhodčích doložkách má i své odpůrce

Podle advokáta Tomáše Sokola, který je zakladatelem Společnosti pro rozhodčí řízení, je „právní stav, v němž ze zcela uměle vykonstruovaných důvodů náhle přestaly být exekuovatelné pohledávky přiznané v rozhodčím řízení, ostudou těch, kteří jej navodili. Namísto rozhodců přitom dnes vydávají soudy elektronické platební rozkazy a vše jede dál. Jen pod pláštěm justice.“  

Proto bychom neměli podléhat klamnému dojmu, že se v krátké budoucnosti vše ohledně rozhodčích doložek vyřeší. Sokol totiž dodal, že: „Někteří soudci plánovitě usilovali o likvidaci rozhodčího řízení. Bylo zjevné, že základním důvodem je odpor k němu, a myslím si, že i u nás věčně bující závist.Na rozhodčích řízeních se dalo slušně vydělávat. Možnost přivýdělku se nyní podle Sokola přesunula k justici.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí