Hypotéky

Státní půjčky na bydlení by mohly být dostupné i pro bezdětné novomanžele

Publikován 06.02.2018 Aktualita | Hypotéky

Půjčky na bydlení, které zprostředkovává Ministerstvo pro místní rozvoj, by se měly nyní rozšířit. Nově by o podporu mohli žádat i bezdětní novomanželé nebo lidé v registrovaném partnerství do 36 let. A bylo by také možné žádat o vyšší částky. Jde o reakci ministerstva na stávající nefunkční systém podpory bydlení. Ale návrh teprve bude schvalovat vláda.

Ceny bytů stále mají sílu růst

Publikován 23.01.2018 Aktualita | Hypotéky

Ceny bytů v České republice stále ještě rostou. A to i přes skutečnost, že hypotéky již docela podražily (za rok o polovinu procentního bodu). Oproti loňskému roku podražily byty o 370 tisíc, jejich průměrná cena je nyní 2,66 mil. Kč. Ekonomický růst v tomto totiž dělá své. Jenže růst mezd nestačí dorovnávat tempo, a tak před rokem česká domácnost dala na splátku hypotéky necelých 35 % svých příjmů, nyní je to už skoro 42 procent.

Sazby hypoték stále rostou

Publikován 27.12.2017 Aktualita | Hypotéky

Hypotéky začaly zdražovat přibližně před rokem. A od té doby se kurz vývoje jejich ceny příliš neměnil. Jen s výjimkou jarního období, kdy banky nevěděly, zda si v rámci konkurenčního boje mohou růst dovolit. Evidentně si ale navzájem vyšly vstříc a zdražování mohlo směle nastartovat.

Hypotéka pod 2 %? Od listopadu ji už neseženete

Publikován 20.11.2017 Aktualita | Hypotéky

Nedávno jsme se zmínili o zvýšení základní úrokové sazby, od které se odvíjí úrokové sazby dalších komerčních úvěrů. Česká národní banka ji zvýšila na 0,5 %. Důvodem tohoto rozhodnutí byla nejen rychle rostoucí česká ekonomika, ale i sílící koruna, rostoucí mzdy, inflace nebo rychlý růst cen nemovitostí. Bohužel zvýšení základní sazby se negativně podepsalo zejména na hypotečních úvěrech. Hypotéku s úrokovou sazbou pod 2 % už nyní neženete.

Poptávka po hypotečních úvěrech upadá. Co je příčinou?

Publikován 15.11.2017 Analýza | Hypotéky

Od začátku roku banky prostřednictvím hypotečních úvěrů rozpůjčovaly celkem 168 miliard korun. V posledním čtvrtletí jsme se však dočkali významného propadu. Banky ve třetím čtvrtletí poskytly 23 957 hypoték o celkovém objemu 49,7 miliard korun. Ačkoli jsou to stále velmi zajímavé počty, v  mezikvartálním i meziročním srovnání je evidentní propad v počtu i objemu sjednávaných hypoték. Za stejné období minulý rok totiž banky poskytly o 2 773 hypoték a 3,3 miliard korun více. Co je příčinou tohoto propadu?

Banky opět přitvrdily! Přestávají tolerovat obcházení hypoték

Publikován 14.11.2017 Aktualita | Hypotéky

Pravděpodobně jste už zaznamenali změny týkající se hypotečních úvěrů. Ještě před několika měsíci mohl na hypotéku dosáhnout prakticky každý bez rozdílu. Stačilo přijít do banky, podat žádost o hypoteční úvěr, doložit potřebné dokumenty a během několika dnů či týdnů začít čerpat hypotéku. A to i v případě, kdy jste do bydlení nevložili ani korunu z vlastní kapsy. Díky novým opatřením České národní banky je již všechno jinak.