Finanční mix

Firmy a živnostníci v nouzovém stavu a karanténě? Pomoc přichází

Publikován 01.04.2020 Aktualita | Finanční mix

Současný nouzový stav a s ním související karanténa vyhlášená z důvodu zavlečení a dalšího šíření korona viru v České republice s sebou nesou velké ekonomické důsledky. Některé firmy na něm významně vydělají, ale je to menšina ekonomiky (cca 17 %). Většina bude čelit velkým ztrátám, samozřejmě včetně živnostníků, malých a středních firem a jejich zaměstnanců. Stát se již nyní snaží vymyslet strategii pomoci, která by maximálně utlumila tvrdý náraz. Pomáhá oslabená česká koruna nebo i banky, které na tři měsíce odkládají splátky (na vyžádání). S čím ještě můžeme počítat?

Příspěvek na dopravu se stále vyplácí. Budete na něj mít nárok?

Publikován 26.02.2020 Tip | Finanční mix

Co je to příspěvek na dopravu? Jedná se o specifickou dávku, kterou vyplácí Úřad práce lidem, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní, ale našli si práci – jenže ta je v poměrně vzdáleném místě, do kterého musejí dojíždět, přičemž nikde blíže nebyla práce vhodná pro tyto nezaměstnané. Maximální výše příspěvku na dopravu je 3 500 Kč měsíčně, konkrétní částka závisí na vzdálenosti bydliště od zaměstnání. V zásobě má Úřad práce i příspěvek na přestěhování, pokud se budete přemísťovat za prací i s bydlením. Ten činí 50 000 korun. Obě dávky jsou vypláceny v rámci tzv. podpory regionální mobility.

Soud odmítl zrušit vyšší přídavky na děti pro pracující rodiče

Publikován 12.02.2020 Aktualita | Finanční mix

Od roku 2018 platí změna v systému vyplácení přídavků na děti, kdy rodiče, kteří se snaží si vydělávat prací, dostávají vyšší přídavky na děti než ti, co pracovat odmítají. Skupina dvaceti senátorů sice podala návrh na zrušení této změny, protože ji označila za diskriminační pro děti, ale Ústavní soud rozhodl, že zvýhodnění pro pracující rodiče zůstane.

Nové oddlužení zaujalo méně dlužníků, než odborníci čekali

Publikován 05.02.2020 Průzkum | Finanční mix

Nová pravidla opravdu byla v červnu nastolena, a během druhé poloviny roku 2019, přesněji od června do konce listopadu 2019 přiměla dvojnásobek dlužníků k podání návrhu na vyhlášení insolvence, a to ve srovnání se stejným obdobím roku 2018. Jenže původní odhad nárůstu počtu oddlužení byl mnohem vyšší. 

Mzdy rostou. Důstojnou mzdu stále nemá ani polovina pracujících!

Publikován 22.01.2020 Zajímavost | Finanční mix

Média jsou plná stížností zaměstnavatelů, jak musejí navyšovat mzdy svým zaměstnancům a jak jim to snižuje jejich vlastní zisky. Všichni se ohánějí skvěle rostoucími mzdami a tím, jak se teď má český pracující lid dobře. Jenže ejhle, při hlubší analýze cen a z nich plynoucí kupní síly mezd se ukazuje, že na důstojný život stále ještě nemá ani polovina pracujících Čechů!

Minimální mzda se od ledna navyšuje. Myslíte, že to bude stačit?

Publikován 15.01.2020 Aktualita | Finanční mix

Několik let po sobě roste minimální mzda, nikoliv o zanedbatelnou částku. Jenže po dlouholeté stagnaci z období pravicových vlád se jí nedaří dohnat alespoň tu minimální nastavenou úroveň, což jsou dvě pětiny mzdy průměrné.