Chcete dosáhnout na lepší půjčky? Vytvořte si úvěrovou historii!

Lenka Rutteová     Publikováno 25.09.2019 Rada | Půjčky

Chcete dosáhnout na lepší půjčky? Vytvořte si úvěrovou historii!

Přestože se většina Čechů registrů dlužníků vyloženě bojí, vy se můžete stát těmi, kdo je budou aktivně využívat! Jak? Tím, že si v nich vyrobíte pozitivní úvěrovou historii. Ta je pak základem pro levnější a výhodnější úvěry, protože banky i nebankovní společnosti vás budou vnímat jako ověřeného a spolehlivého klienta. Proč tomu tak je a jak se do tvorby dobré úvěrové historie pustit?

Máme dva typy registrů dlužníků

Registry dlužníků jsou v České republice obecně strašákem, nicméně, registrem, kterého byste se měli opravdu bát, je jen jeden: SOLUS. To je čistě negativní registr, ve kterém když se ocitnete, znamená to, že jste se někde (i nevědomky, bohužel) opozdili se splátkou. Nebo že jste opakovaně nespláceli či doposud nesplácíte a topíte se v problémech z předlužení. Prostě máte černý puntík.

Ovšem ostatní registry jsou pozitivní i negativní, což znamená, že se do nich zapisuje jak to, že jste si o půjčku požádali, tak skutečnost, že jste si půjčku vzali, ale také to, že ji řádně splácíte, případně že ji nesplácíte nebo míváte zpoždění se splátkami. 

Těmito registry jsou NRKI (Nebankovní registr klientských informací), BRKI (Bankovní registr klientských informací) a v posledních letech i REPI neboli Registr platebních informací, kde se soustředí data o půjčkách, data o platbách za služby a také data o nákupech na splátky.


 

Cože je ten REPI?

REPI je nejnovějším registrem v České republice, a tak jste se s ním možná ještě nesetkali. Sdružuje společnosti poskytující půjčky, společnosti poskytující nákupy na fakturu, pronajímatele nemovitostí, provozovatele kabelových televizí, společnosti poskytující telekomunikační a (nebo) datové služby a v neposlední řadě také e-shopy.

REPI se soustřeďuje na nákupy zboží a služeb, které jsou založeny na splátkách nebo na následném uhrazení tarifu, faktury s odloženou splatností apod. Informace z registru jsou pro jeho členy k dispozici vždy pouze s konkrétním plánovaným obchodním případem.

A dostáváme k úvěrové historii – proč si ji aktivně tvořit?

Všechny banky a nebankovní společnosti nebo společnosti poskytující prodej na splátky či faktury s odloženou splatností se při svém rozhodování o tom, zda vám vyhoví, rozhodují podle dostupných informací. Těmi jsou jednak vaše příjmy a závazky, respektive výpisy z účtů, jednak také předchozí zvládání úvěrů nebo splátkového nákupu.

Čím bohatší a čím pozitivnější úvěrovou historii máte, tím jste pro banku nebo nebankovní společnost čitelnější a spolehlivější klient. To znamená nižší míru rizika pro poskytovatele a také nižší cenu jakékoliv úvěrové nebo splátkové služby. Když budete mít svou pozitivní úvěrovou historii, dosáhnete na ty nejvýhodnější a nejlevnější půjčky.


Neověřenému klientovi, který zatím žádnou půjčku nesplácel, se vždy dává úrok vyšší, protože riziko spojené s klientem bez úvěrové historie je také vyšší. A když jde třeba o hypotéku, je rozdíl dvou desetin procenta na úrokové míře setsakramenstky znát!

Jenže jak si tvořit úvěrovou historii, když zrovna žádnou půjčku nepotřebujete?

Účelově si brát půjčku a platit za ni jen tak, i když si za ty peníze zrovna nic nepořídíte, to vypadá na první pohled dost divně. Ale jak už jsme zmínili výše, jde o krok, který vám zajistí lepší podmínky pro budoucí (větší) půjčky. Takže směle do toho!

Na trhu je k dispozici několik zdarma půjček nebo půjček s minimálním poplatkem, a to i v bankovním sektoru, pokud byste se do toho nebankovního nechtěli vůbec pouštět. I když dnes už byl smazán punc, co nosili lidé spolupracující s nebankovními poskytovateli úvěrů, protože tito poskytovatelé byli zákonem o spotřebitelském úvěru postaveni na úroveň bank, co se podmínek půjčování a zejména povinností týká. 

Výsledkem bude sice nějaký ten přeplatek na administrativním poplatku za půjčku či na úrocích, ale na druhé straně bude i levnější hypotéka, pokud se na ni chystáte. A platit měsíčně na splátkách hypotéky o nějakou tu stovku méně díky výhodnější úrokové míře, a ve výsledku ušetřit desítky tisíc, to stojí za trochu úsilí, no ne?!?

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.