Kde zjistit kolik komu dlužíme?

Publikováno 12.06.2019 Rada | Půjčky

Kde zjistit kolik komu dlužíme?

Přestože to může vypadat na první pohled dost neuvěřitelně, lze zapomenout, kolik komu dlužíme. Samozřejmě se to děje v případech, kdy se nakupilo více půjček nebo jiných dluhů, třeba na pokutách za parkování nebo u zdravotní pojišťovny za nerealizované odvody. Jsou však i dluhy, o kterých vůbec nemusíme vědět, jako je nedoplatek za odpady v obce, ze které jsme se odstěhovali nebo třeba chybějící pojistné u pojištění, které jsme nedávno zrušili. Jak a kde tedy zjistit komu dlužíme?

Registry dlužníků

Jako první se samozřejmě nabízejí registry dlužníků, což je v pořádku. Jen pozor, musíme se obracet pouze na ty oficiální, které nám dají platný a věrohodný výpis, s jakým budeme mít jistotu, že skutečnost opravdu taková je a že tento dokument přijme banka nebo úřad jako platný.

Mezi ty správné rejstříky patří BRKI a NRKI, dále SOLUS.

BRKI je Bankovní registr klientských informací. Je provozován spolu s NRKI, tedy Nebankovním registrem klientských informací. Na svůj stav, lépe řečeno na stav svých dluhů se můžete poptat u obou rejstříků přes jednu webovou stránku, a to je www.kolikmam.cz. Výpis stojí v elektronické podobě 100 Kč za každého z obou rejstříků, papírově 200 Kč plus poštovné.

BRKI a NRKI jsou registry pozitivními i negativními, tedy zapisují se sem všechny dluhy vzniklé u bankovních a nebankovních společností, včetně těch, které řádně splácíte. Je to jakási evidence dluhů.

SOLUS je pouze rejstříkem negativním, takže sem se dostanete, až když nějakou dobu nesplácíte. Se SOLUSem spolupracují například i mobilní operátoři, pojišťovny nebo distributoři energií. Výpis se vydává i s žádostí přes web www.solus.cz, za poplatek do 250 Kč, podle jeho formy a typu. Výpis je zde totiž nabízen i z Centrální evidence exekucí a z Insolvenčního rejstříku.

Pozor na příživníky!

Mezi rejstříky dlužníků se objevuje i například Centrální registr dlužníků, který na svých webovkách www.cerd.cz nebo na webu www.centralniregistrdluzniku.cz slibuje za 300 Kč výpis z rejstříků dlužníků. Ale pozor, nejde o ofciální registr dlužníků a rozhodně nemá aktuální informace, výpis z tohoto rejstříku nebere nikdo na zřetel, jde pak v podstatě o bezcenný cár papíru!!! Na tento registr se rozhodně neobracejte, jen byste tím vyhodili peníze z okna!

Úřední dluhy

Někdy se stane, že nám přijde složenkou pokuta za nezaplacenou daň, za nedoplacený odpad, za nesprávně zaplacené odvody na sociální pojištění, atd. Pokud si nepamatujete, zda jste tyto nepříjemné platby dorovnali (zaplatili), oslovte přímo konkrétní úřady a požádejte o informaci, zda jim něco dlužíte.

U soudu ve vašem obvodu se můžete poptat na případné exekuce vedené proti vám. A pak jsou tu ještě například pojišťovny těmi, komu často dlužíme, a nevíme o tom. Třeba jsme rušili pojištění, přecházeli na jiné, k jiné pojišťovně. Ale špatně jsme doplatili pojistné. Přestože jde jen třeba o pár set korun, časem se mohou proměnit v noční můru.

A když už si uděláte pořádek v dluzích, vyplatí se popřemýšlet, zda byste si nepolepšili jejich konsolidací. Konsolidace je možná v rámci celé rodiny a zahrnete do ní i kreditní karty, kontokorent.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí