Refinancování půjček se stává mezi Čechy trendem. Kolik můžete doopravdy ušetřit?

Lenka Rutteová     Publikováno 16.03.2017  Rada | Půjčky

Refinancování půjček se stává mezi Čechy trendem. Kolik můžete doopravdy ušetřit?

A je to tady. Po předvánočním a vánočním čase, kdy si řada z nás vzala neprozíravě půjčku na vánoční dárky pro naše nejbližší, přichází období krutého vystřízlivění. Podle průzkumů si na Vánoce půjčuje zhruba každý osmý Čech. Bohužel drtivá většina z nich úvěry splácí ještě během jarních měsíců. Je to váš případ? Co takhle zkusit půjčku refinancovat. Víme, kolik můžete reálně ušetřit!

Refinancování (není) pro každého

Zajiskřilo vám v očích a těšíte se, až se zbavíte nevýhodné půjčky? Hned v úvodu vás musíme zklamat. Refinancování nevýhodných půjček totiž není pro každého. Nejde jen o to, že vy sami zhodnotíte, že je pro vás uzavřená půjčka zbytečně těžkou koulí u nohy, důležité také je, abyste si vybrali vhodnou společnost, u níž refinancování využijete. Ne každá nabídka je totiž tak výhodná, jak se na první pohled tváří. Trochu světla by vám mohly do této problematiky vnést online kalkulačky, které prozradí, kde můžete půjčku refinancovat nejvýhodněji.

Refinancujeme půjčku v 5 jednoduchých krocích

  1. Porovnejte nabídky refinancování prostřednictvím online kalkulačky
  2. Vyberte si nejvýhodnější nabídku
  3. Vyplňte žádost nebo vybranou společnost kontaktujte
  4. Domluvte se na podmínkách refinancování (snížení měsíční splátky, prodloužení splatnosti apod.)
  5. Podepište smlouvu a nová banka za vás vyřídí veškeré papírování i převedení starého dluhu pod sebe

Které společnosti u nás refinancování půjček nabízí?

Dnes jde již prakticky o všechny banky, působící na našem trhu. Je ovšem dobré uvědomit si, že každá banka stanovuje své vlastní podmínky, mezi které patří například:

  • Minimální výše refinancované půjčky,
  • maximální výše refinancované půjčky,
  • požadované doklady,
  • výše úrokové sazby.

Reprezentativní příklad refinancování půjčky

Čtyřiatřicetiletý Martin P. si během minulého roku vzal několik půjček a spotřebitelských úvěrů v celkové hodnotě 200 000 Kč. Nyní mu zbývá doplatit ještě 150 000 Kč v 60 měsíčních splátkách a úrokem 11,1 % p.a. Jeho původní měsíční splátka činila 3 269 Kč, přičemž platil také poplatek za správu úvěru (59 Kč) a poplatek za vedení běžného účtu (89 Kč).

Protože se změnila jeho finanční situace, rozhodl se půjčku refinancovat. Oslovená společnost mu nabídla pevný úrok 8,1 % p.a. a měsíční splátku snížila o 368 Kč (2 901 Kč). Zároveň nemusel platit žádné měsíční poplatky. Celkově tak za úvěr zaplatil 182 940 Kč, ale na pravidelných splátkách ušetřil 22 080 Kč.

Kolik můžete reálně ušetřit? Rozdíly jsou propastné!

Refinancování půjčky může do vašeho rodinného rozpočtu přinést několik stovek, ale i tisícovek korun měsíčně. Vždy záleží na zvolené bance, u níž refinancování zvolíte. Pokud jste uzavřeli úvěr, jehož měsíční úrok činil patnáct procent a nyní jste u jiné společnosti narazili na totožný úvěr s úrokem pod deset procent, není důvod, proč váhat.

Kromě úroků se ale nezapomeňte zajímat také o RPSN, které má mnohem vyšší vypovídající hodnotu. Úspora se u jednotlivých bank může pohybovat v řádech stokorun nebo tisícikorun. Žádné zázraky ani nečekejte. Ani banka totiž není charita a jejím cílem je „přetáhnout“ si nové klienty pod sebe, z nichž následně udělá „platící zákazníky“.

Refinancovali jste někdy půjčku nebo hypotéku? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem nebo na našem facebooku.

author

Autor článku:

Lenka Rutteová

Vystudovala Ekonomicko správní fakultu Univerzity Pardubice a doktorské studium na Ekonomické fakultě VŠB-TU v Ostravě. Více