Refinancování půjček, kalkulačka | Hyperfinance.cz

Refinancování půjčky

Refinancování půjčky či refinancování úvěru je nové poskytnutí stávající půjčky v jejím průběhu, a to zpravidla odlišným poskytovatelem. Jinými slovy: dochází ke změně věřitele půjčky za nově sjednaných podmínek. K refinancování se ve většině případů rozhodne dlužník. Proč? Hlavním důvodem je získání výhodnějších podmínek, ať už se jedná o nižší úrok, snížení splátky nebo prodloužení doby splatnosti. V určitých případech je dokonce možné získat refinancovanou půjčku ve vyšší částce - když ji nutně potřebujete a vaše příjmy to ještě dovolí.

Kdy refinancovat?

Typickým příkladem může být moment, kdy končí doba fixace úrokové sazby u hypotéky a kdy stávající banka nabídne klientovi méně výhodnou sazbu, než by měl u banky konkurenční. Klient má pak možnost převedení půjčky k jiné bance. A původní hypotéku splatí z nově poskytnutých prostředků.

Tento princip je využitelný prakticky u všech typů úvěrů, takže i k refinancování nebankovní půjčky. Je jedno, zda se jedná o krátkodobé půjčky, rychlé úvěry, kontokorentní úvěry, kreditní karty, online půjčky bez registru, hypotéky či úvěr na auto nebo dovolenou.

Žádost o refinancování půjčky lze podat online. Rozhodujícím faktorem pak je výše příjmů žadatele a výsledná nová splátka, kterou bude chtít klient po refinancování pravidelně splácet. V našem srovnávači si můžete v klidu a v pohodlí nechat vyjet jednotlivé nabídky a podmínky k refinancování půjčky a srovnání všech snadno dostupných možností.

U hypoték je možné si dojednat novou úrokovou sazbu dokonce již dva roky před skončením současné fixace. Ale ne u všech bank, většina z nich nabídne jen šestiměsíční předstih. U dalších půjček závisí správné načasování převedení půjčky na podmínkách vyplacení u stávajícího ústavu.

Refinancování může být velmi výhodné i v době, kdy si nemůžete už dovolit splácet příliš vysokou splátku. Refinancování totiž nabídne nižší splátky a celkově delší dobu splácení. A to je pro udržení schopnosti splácet, i když jste třeba onemocněli nebo jste měli úraz, životně důležitá změna, která zabrání nepříjemným následkům prodlení se splácením.

Podmínky refinancování

Podmínky pro refinancování půjčky se mohou lišit u různých poskytovatelů. Zpravidla však obecně platí, že musíte splnit minimálně stejné podmínky jako při získání půjčky.

  • Mělo by Vám být minimálně 18 let (pozor, pokud jste OSVČ, může být požadovaný minimální věk vyšší)
  • Musíte být způsobilý k právním úkonům
  • Neměli byste být v prodlení se splácením a to ani s jinou půjčkou
  • Otevření běžného účtu před poskytnutím refinancované půjčky (Pokud půjčku poskytuje banka, může si od Vás vyžádat)

 

Časté otázky

Proč bych měl refinancovat půjčku?

Nejdůležitější výhodou je finanční úspora, případně možnost snížit splátky nebo prodloužit dobu splácení.

Ušetřím pokaždé, když refinancuji?

Rozhodně není zaručené, že refinancování je vždy výhodnější. Vždy si pečlivě prostudujte nabízené podmínky a porovnejte je se stávající půjčkou.

Je pravda, že při refinancování půjčky nemohu zkrátit dobu splácení a zároveň mít nižší splátku?

Toto určitě být pravda nemusí. Pokud je úroková sazba z Vaší současné půjčky příliš vysoká, můžete získat jak nižší splátku, tak zároveň kratší dobu splácení. Vždy se vyplatí porovnat více nabídek.

Když máme hypotéku a našli jsme výhodnější podmínky u jiné banky, můžeme hned refinancovat?

Nikoliv, hypotéky jsou zákonem speciálně upravené úvěry, kde po dobu takzvané fixace nelze s hypotékou jakkoliv hýbat, a to jak ze strany banky, tak ani ze strany klienta. Na refinancování si budete muset počkat do konce fixace.

Ale dobrou zprávou je, že některé banky nabízejí příslib refinancování a nové fixace už dva roky před skončením fixace současné. Takže si podmínky refinancování začněte zjišťovat a zařizovat včas, abyste na datum skončení fixace byli řádně připraveni.

Jak postupovat, když chci sjednat refinancování?

Jednoduše si porovnáte nabídky online a vyplníte nezávazný formulář u Vámi vybrané společnosti. Poté Vás bude kontaktovat pracovník poskytovatele. V případě schválení vyměníte starou půjčku za novou.

Když chci snížit splátky a prodloužit dobu trvání půjčky, musím nutně jít přes refinancování?

Jistě nemusíte. Nejprve kontaktujte současného poskytovatele půjčky, jestli by vám s žádostí o snížení splátek vyšel vstříc. Pokud ano, nemáte co řešit. Pokud ne, obraťte se na některého z poskytovatelů půjček, které máme uvedeny u srovnání refinancování půjčky.

K refinancování však můžete sáhnout i v případě, že vám současný poskytovatel úvěru sice nabídne snížení splátek, ale konkurenční společnost vám dá lepší cenu půjčky. V takovém případě se refinancování úvěru jistě vyplatí.

Rádi bychom refinancovali hypotéku, ale nevejdeme se do nových pravidel, co zavedla Česká národní banka.

Že se s hypotékou nevejdete do nových limitů nastavených Českou národní bankou, to vůbec nevadí. Limity se totiž týkají pouze hypoték nových, nikoliv už schválených, běžících a refinancovaných. Takže pokud vám fixace skončí za méně než dva roky, jistě se už můžete poohlížet po zajímavějších podmínkách a zajistit si včas převedení půjčky k jiné bance. Nabídkami se inspirujte v našem srovnávači.

Co dělat, když musím refinancovat na hypotéku s vyššími úroky?

Refinancování na vyšší úrokovou sazbu je vždy nepříjemné, znamená totiž navýšení měsíční splátky hypotéky. Ale jakmile refinancujete, uzavíráte vlastně novou smlouvu o nové půjčce - a tak si u ní můžete nastavit podmínky, které vám budou mnohem lépe vyhovovat. Třeba nižší splátky, a tím i rozložení hypotéky do delšího období.

Často se snížení splátek volí právě v době, kdy jsou hypotéky dražší, skončila vaše fixace, a tak musíte refinancovat na vyšší úrokovou sazbu. No a při dalším refinancování v letech, kdy je úroková sazba nižší, si zase celkové trvání hypotéky můžete zkrátit, pokud o to budete stát. Podrobnosti uvádíme v našem článku Vysoké splátky hypotéky? Požádejte o restrukturalizaci.

 

Přečtěte si také: