5 věcí, na které si dejte pozor při sjednávání nebankovní půjčky

Publikováno 24.09.2016 Rada | Půjčky

5 věcí, na které si dejte pozor při sjednávání nebankovní půjčky

Přesně jedna pětina lidí si v roce 2015 půjčila na pořízení vlastního bydlení. Půjčku na domácí spotřebiče si zařídilo 18 % dotázaných. O jeden procentní bod méně zaznamenaly půjčky na rekonstrukce a o další procento zaostávají úvěry na auta. Půjčovat si je v České republice dnes více než běžné.

Dostat se do svízelné finanční situace může ze dne na den každý z nás. Stačí jedna opožděná výplata, špatně spočítané měsíční náklady nebo nenadálý výdaj a vaše peněženka, včetně bankovního konta se může rázem ocitnout na nule. A co když potřebujete nějakou tu stovku nebo tisícovku a nemáte úspory z dřívějška? Řešením může být půjčka! Na co dát pozor, pokud se jí rozhodnete sjednat u nebankovní instituce?

1. Reference a zkušenosti jsou základ  

Abyste nesedli „na lep“ nesolidnímu poskytovateli půjčky, je nezbytné si udělat alespoň základní průzkum trhu, poptat se ve svém okolí či na internetu a zabrouzdat v internetových fórech a diskuzích. Zkušenosti vašich známých či přátel jsou k nezaplacení! Pokud přeci jen s půjčkami nemají žádné zkušenosti, vsaďte na ohlasy z internetu a vlastní intuici.

2. Dárky, akce s hvězdičkami a podmínkami  

Řada nebankovních společností čas od času uspořádá nějakou líbivou akci. Může jít například o první půjčku zdarma nebo výhodný akční úrok. V drtivé většině případů je ale tato akce podpořena podmínkami, které musíte splnit, abyste na bonus dosáhli. Jít může nejen o splátku uhrazenou v jasně stanoveném termínu, ale také třeba o určitý objem vypůjčených prostředků, který nemůžete překročit. Tím nechceme říci, že akce není dobré využít. Právě naopak, nicméně i zde je třeba být opatrný.

Tip: Společnost Profi Credit nyní pořádá speciální letní akci „50 000 Kč za cenu 40 000 Kč na cokoli“. Prohlédněte si detaily a podmínky nabídky.

3. Termíny splatnosti  

Zcela logicky většina z nás soudí, že splácení půjčky bude probíhat v měsíčních intervalech. Tak to možná bylo dříve. Dnes řada společností nastavila týdenní intervaly splácení, což přidělalo dlužníkům nejednu vrásku na čele. Proto je dobré důkladně prozkoumat podmínky půjčky a termín splatnosti si pořádně ohlídat.

Tip: U půjčky Provident si můžete navolit měsíční nebo týdenní splácení. Více o tomto produktu se dočtete tady.

4. Půjčte si jen tolik, kolik doopravdy potřebujete  

A zapomeňte na půjčky na vánoční dárky nebo exotickou dovolenou. To není jejich primárním účelem. Raději si dobře propočítejte, kolik finančních prostředků je pro vás v tuto chvílí nezbytných, a zda splátka půjčky výrazně nenaruší životní úroveň, na níž jste byli až doposud zvyklí. V případě komplikací se splácením okamžitě kontaktujte vašeho věřitele a domluvte se na novém splátkovém kalendáři nebo odkladu splátek.

Tip: Společnost Homecredit nabízí v případě komplikací pojištění výdajů spojených s půjčkou nebo možnost odkladu splátek či změnu jejich výše. Více informací se dočtete zde.

5. Buďte féroví a k zastižení  

Při vyplňování žádosti o půjčku vsaďte na férovost a skutečné údaje. V případě nepravdivých nebo zavádějících informací vám společnost žádost o půjčku zamítne. Pokud zatajíte záznam v registru dlužníků nebo uvedete vyšší příjem, věřitelé mají prostředky, jak se dopátrat pravdy a vaše nekalé úmysly stoprocentně odhalí. Jakmile o půjčku zažádáte, buďte k zastižení na telefonu. Věřitel vás bude kontaktovat s dalšími podmínkami.

Důležité je vědět, kde hledat informace  

Ať už chcete zjistit více o aktuálních nabídkách věřitelů, nebo potřebujete pomoci vybrat nejvýhodnější půjčku, je vám k dispozici portál Hyperfinance.cz. Zde naleznete aktuální informace ze světa bankovních i nebankovních půjček, pojištění, spoření i dalších produktů, na kterých můžete výrazně ušetřit. Navíc je vám k dispozici nespočet kalkulaček, praktický průvodce i magazín plný novinek a zajímavostí.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.