Při žádosti o půjčku nedělejte těchto 6 chyb a ušetříte si peníze i starosti

Publikováno 11.10.2017 Rada | Půjčky

Při žádosti o půjčku nedělejte těchto 6 chyb a ušetříte si peníze i starosti

Půjčky a nejrůznější druhy úvěrů nám bohužel křižují životy stále víc. Naše výdaje v drtivé většině značně převyšují příjmy, a pokud nemáme rezervy z dřívějška, je půjčka jediným možným řešením. Řada spotřebitelů ale bere její sjednání na lehkou váhu, což je ve finále stojí zbytečné starosti i peníze. Proto vám přinášíme přehled 6 nejčastějších chyb, kterým je dobré vyhnout se.

Chyba č. 1: Špatně zhodnotíte vaše možnosti

Berete si půjčku na dovolenou, vánoční dárky nebo novou televizi? Pak zvažte, zda se bez letní dovolené v Karibiku nebo nejnovější 3D televize neobejdete. Pokud vám odejde pračka nebo lednička a vy nemáte z čeho pořídit novou, je půjčka nezbytná.

I zde ale přemýšlejte a důkladně počítejte! Pravidelné splátky by v žádném případě neměly snížit vaši životní úroveň. Pokud již nyní víte, že budete mít se splácením úvěru za pár měsíců problém, poohlédněte se po jiném řešení a půjčku nechte na jindy.

Náš tip: Pokud to přeci jen „risknete“ a žádost o půjčku i přes nízký či nedostatečný příjem odešlete, buďte si téměř jistí, že společnost (bankovní ani nebankovní) vaši žádost neschválí. Všichni poskytovatelé úvěrů totiž musí nově prověřovat bonitu žadatele a jeho schopnost půjčku splácet.

Chyba č. 2: Vezmete si příliš vysokou půjčku 

Na našem trhu jsou k dispozici klasické půjčky, ale i tzv. mikropůjčky, neboli půjčky před výplatou. Tuto skutečnost byste měli zhodnotit ještě před tím, než začnete vyplňovat žádost o poskytnutí finančních prostředků.

Pokud totiž víte, že vám do další výplaty postačí pouze několik stovek či nějaká ta tisícovka, je zcela zbytečné půjčovat si větší objem financí. Nejen, že vás to bude lákat k většímu utrácení, také se vám úvěr ve finále nepříjemně prodraží a vy jej budete splácet delší dobu.

 

Chyba č. 3: O úvěru si nezjišťujete vše podstatné

Zajímá vás úvěrová sazba? Tak je to správně! Ta by ovšem měla být jedním, nikoli jediným parametrem, který byste měli při výběru vhodné půjčky zohlednit. Zaměřte se také na výši RPSN nebo podmínky, za níž je úrok platný.

Některé společnosti vám nabídnou nižší úrok, pokud si u nich sjednáte také pojištění proti neschopnosti splácet nebo jinou službu. Kromě tohoto se ale zaměřte na samotného poskytovatele úvěru a zjistěte si o něm vše podstatné. Poptejte se ve svém okolí, zabrouzdejte v internetových diskuzích a nezapomeňte ověřit, jaké termíny splatnosti daný poskytovatel nastavil. Ne všude jde o standardní měsíční splátky.

 

Chyba č. 4: Lžete při vyplňování žádosti 

Abyste o úvěr zažádali, nemusíte dnes již nikam chodit. Drtivá většina bankovních i nebankovních společností umožňuje vyplnit online žádost, která vám nezabere více, než pár minut. Prakticky ihned po odeslání se navíc dozvíte, zda vám půjčka bude poskytnuta či nikoli.

Při vyplňování žádosti ovšem za žádných okolností nelžete o své finanční minulosti, příjmech nebo závazcích. Banky i nebankovní společnosti totiž mají přístup do celé škály registrů, kde je k dohledání celá vaše finanční minulost. Subjekty dále jednoduše ověří vaše příjmy, ale i pravidelné výdaje. Případná lež by vám pouze uškodila.

 

Náš tip: Jaké registry poskytovatelé půjček prověřují a jak se do nich můžete dostat? O tom informuje jeden z našich předchozích článků.

Chyba č. 5: Sjednáváte si zbytečné služby navíc 

Pojištění proti neschopnosti splácet je jistě zajímavým produktem. Někteří z nás jej ale mohou mít zahrnut v životním pojištění či pojištění „proti blbosti“. Proto je dobré tuto skutečnost před případným opakovaným uzavřením prověřit.

Veškeré doplňkové služby včetně tohoto pojištění, cestovního pojištění nebo dalších pojistných produktů, totiž zvyšují celkovou cenu úvěru, která se může ve finále vyšplhat do závratných výšin. To samé platí také v případě nutnosti otevřít si u společnosti účet, který může být zatížen řadou vysokých poplatků.

Náš tip: Pozor také na odklad splátek, prodloužení splatnosti nebo oblíbené „splátkové prázdniny“. Také tyto produkty navýší cenu – na první pohled možná výhodného – úvěru.

Chyba č. 6: Nečtete úvěrovou smlouvu 

Lidé obecně v dnešní době příliš nečtou. Raději než po knize sáhnou po chytrém telefonu a namísto zpravodajského deníku otevřou raději bulvární plátek. Bohužel to samé platí také v případě úvěrových (i dalších smluv). Tyto smlouvy bývají často záměrně velmi obsáhlé a lidem se do jejich čtení jednoduše nechce. Co je ale psáno, to je dáno.

Proto pokud jednou vašim podpisem stvrdíte smlouvu, bude zbytečné se později ohrazovat proti jejím podmínkám. Proto doporučujeme smlouvy důkladně pročíst a v případě nejasností je prokonzultovat s právním zástupcem či někým, kdo se v této problematice spolehlivě orientuje.

Našli jsme pro vás ty nejspolehlivější půjčky 

A bonusová rada na závěr – abyste měli jistotu správného a bezpečného výběru, využijte našeho praktického srovnávače bankovních i nebankovních půjček, zvolte preferované parametry a jednotlivé poskytovatele mezi sebou jednoduše porovnejte. Vyberte si následně toho, který vám bude svými podmínkami nejvíce vyhovovat.

Máte dotaz nebo vlastní zkušenost? Podělte se o ni v komentářech.

Sledujte nás na Facebooku

Dejte nám "Like" a mějte vždy přehled o novinkách ve světě financí